Czas jaki człowiek potrzebuje do snu jest kwestią indywidualną i w dużej mierze zależy od wieku, pracy, czynności, jakie na co dzień wykonuje człowiek. Na świecie jednak jest ogromna ilość osób, które cierpią na bezsenność, a tym samym jego funkcjonowanie w ciągu dnia może być w znacznym stopniu zaburzone. Wedle medycyny problem bezsenności możemy zdefiniować jako problem z zaśnięciem, a także utrzymaniem stanu snu. Bezsenność chroniczna jest wówczas kiedy taki stan trwa dłużej aniżeli dwa tygodnie. Czym mogą stać się zaburzenia snu dla zwykłego człowieka? Jakie konsekwencje budzi zbyt krótki albo też płytki sen dla naszego organizmu?
Rola snu w życiu człowieka
Nie można mówić na temat bezsenności, jeśli nie mówimy czym jest sen. Dla każdego człowieka sen jest wyjątkowym czasem, w którym regenerujemy swój organizm, sprawiamy że siły stają się lepsze. Aby wypocząć adekwatnie do naszych potrzeb potrzebujemy spać około 8 godzin dziennie. Jeśli nie możemy zasnąć, często budzimy się w nocy wówczas mamy problemy w ciągu dnia bo jesteśmy po prostu niewyspani. Sen obniża wrażliwość na bodźce, sprawia, że chwilowo czujemy się zwolnieni ze stanu świadomości. Dla wielu z nas definicja naukowa snu jest po prostu niezrozumiała, jednakże zawsze sen kojarzy nas się z upragnionym po ciężkim dniu odpoczynkiem. Więcej o odpoczynku i regeneracji organizmu znajdziesz TUTAJ.
Główne fazy snu
Sen składa się z kilku faz. Zaraz po zaśnięciu wchodzimy w fazę NREM. To ona przygotowuje nasz mózg, aby mógł uczestniczyć w sennych marzeniach. W tej fazie oddech staje się rzadszy i regularny. Ustają ruchy gałek ocznych i znika napięcie mięśni, spada również temperatura ciała. W tej fazie nasz organizm w największym stopniu się regeneruje, czy jednak wystarczy aby całkowicie odpoczął? Niestety nie, dlatego też niezbędna staje się faza REM. W niej to najczęściej pojawiają się marzenia senne. Dodatkowo dzięki tej fazie nie tylko w dalszym ciągu odpoczywamy, ale również mamy możliwość utrwalić więcej informacji, które pozwaliśmy w ciągu dnia. Odpowiednia ilość snu, sprawia więc, że wyniki w nauce mogą stać się lepsze.
Ile snu potrzebuje człowiek?
Zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną zależną od danego człowieka. Powinniśmy spać przynajmniej sześć godzin, jednakże optymalną dawką jest osiem godzin snu. Jeśli śpimy zbyt mało, psychicznie i fizycznie czujemy się gorzej. Długotrwały brak snu, spowodowany między innymi bezsennością może doprowadzić nawet do zaburzeń psychicznych, takich jak omamy, czy urojenia.