Wśród tylu materiałów, z których można stworzyć donice, ponadczasowe zostają te gliniane, które wykorzystywano już w starożytnym Rzymie. Przez wieki towarzyszyły ludziom w hodowli roślin, ale czy rzeczywiście są one takie dobre, jakie się wydają?
Zalety
Zazwyczaj wykonywane są ręcznie, więc można podziwiać kunszt rzemieślniczy, a to sprawia, że stają się oryginalną ozdobą naszych mieszkań. Są stosunkowo tanie oraz, co najważniejsze, przyjazne dla roślin, ponieważ odprowadzają za dużą ilość wody na zewnątrz, lub pobierają wilgoć z otoczenia, gdy jest za sucho. Nadają się do pomieszczeń, jak i do trzymania na zewnątrz, istnieje też wiele osłon, które mogą sprawić, że nasza donica stanie się bardziej oryginalna.
Wady
Niestety to, co w glinianej doniczce jest zaletą, staje się też wadą. Odprowadzana ilość wody z rośliny powoduje, że dochodzi do osadzania się kamienia, lub porostu mchem, a w rezultacie dana doniczka ulega zniszczeniu. Trzeba też dodać, że są one jednorazowego użytku, co za tym idzie, częściej trzeba je wymieniać. Korzenie rośliny, rozrastają się głównie przy ściankach doniczki, więc potrzebne jest częstsze przesadzanie roślin.
Podsumowanie
Jak widać doniczki gliniane, mają swoje wady i zalety. Przy wyborze tego produktu, trzeba wziąć pod uwagę to czy odpowiada nam dość częsta wymiana donicy, a także to, czy nie przeszkadza nam wilgoć, parująca z doniczki. Jeśli zależy nam na długotrwałym trzymaniu rośliny w jednym miejscu, może warto zainwestować w coś droższego, ale trwalszego. Jeśli kwiat będzie, dobrze pielęgnowany to doniczka, stanie się tylko elementem dekoracyjnym, który ubarwi nasze mieszkanie oraz będzie idealnym tłem dla naszej rośliny.