Miliony ludzi na całym świecie borykają się z bólem karku, barków czy też szyi. Problem nie tylko dotyczy osób starszych, ale również coraz młodszych. Czasem pojawia się stopniowo, a czasem nagle. Nasilenie bólu związane być może zarówno z wypadkiem, jak i przeciążeniem kręgosłupa. Obecnie najczęstszą przyczyną schorzeń kręgosłupa jest długotrwałe siedzenie przy komputerze a także brak podparcia ramion.
Jak sprawdzić stan kręgosłupa?
Podstawowym badaniem, dzięki któremu przekonamy się czy kręgosłup jest zdrowy i czy nim mu nie grozi jest zdjęcie RTG. To na jego podstawie możemy profesjonalnie ocenić struktury kostne. Jeżeli chcemy uzyskać jeszcze dokładniejszą ocenę naszego kręgosłupa z całą pewnością warto wykonać rezonans magnetyczny. Pokaże on stenozę kanału kręgowego, dehydratację dysku, czy też kompresję nerwu. Takie badanie pozwoli nam postawić profesjonalną diagnozę i określić w jakim stopniu prawidłowo funkcjonuje nasz kręgosłup. Po owych badaniach ortopeda podejmuje decyzję, czy należy leczyć zachowawczo czy też przeprowadzić operację.
Rehabilitacja kręgosłupa czy operacja
Znaczna ilość pacjentów może uniknąć operacji kręgosłupa. Oczywiście warunkiem jest to, że zapewnimy mu właściwą rehabilitację. Nie tylko warto udać się do specjalisty, ale również samodzielnie działać. Warto przeczytać poradę na temat wyboru poduszek medycznych, które w dużym stopniu sprzyjają właściwej rehabilitacji medycznej. Dodatkowo warto poznać zdanie fizjoterapeuty, który określi jaka tkanka powoduje ból, czy jest to dysk, staw międzykręgowy, więzadło, a może nerw?
Proces rehabilitacji
Jeżeli planujemy proces rehabilitacji musimy unikać takich postaw, które nadmiernie obciążają kręgosłup. Musimy więc wciąż starać się wpływać na jego właściwe odciążenie. Nasze krzesło, miejsce do pracy musi cechować się adekwatną wysokością, zaś głowa powinna być ułożona w pozycji na równo z kręgosłupem. W czasie procesu rehabilitacji nie można również wykonywać trudnych ćwiczeń, a zwłaszcza takich które powodują i nasilają ból jest to oznaka przeciążenia tkanek i może dojść do innych, poważnych uszkodzeń.
Rehabilitację kręgosłupa warto uzupełnić o masaż klasyczny, czy też relaksacyjny. Rozluźnienie mięśni pozytywnie wpłynie na kręgosłup, a także zniknie, bądź zmniejszy się uporczywy ból. Niekiedy za radą specjalisty warto zastosować również kinesiotaping. Elastyczne taśmy nie tylko zmniejszają ból, ale również wzmacniają mięśnie, które znajdują się przy kręgosłupie.