kreatywna reklama w internecie

Niedobór snu i jego konsekwencje

bezsenność

Jakie konsekwencje dla naszego organizmu może mieć zbyt mała ilość snu? Specjaliści zgodnie twierdzą, że na stan naszego zdrowia ma wpływ wielka ilość czynników, w tym także sen. Niedobór snu wpływa na nasze samopoczucie, aktywność fizyczną, koncentrację, a nawet sferę seksualną. Jeżeli chronicznie nie dosypiamy, wówczas możemy mieć poważne kłopoty zdrowotne. Czym grozi niedobór snu?

Niedobór snu i jego groźne konsekwencje

Sen jest niezwykle istotną kwestią naszego życia. Niestety, obecnie z powodu zbyt wielu obowiązków, pracy, nauki nie zawsze mamy czas na adekwatny odpoczynek. Tym samym śpimy niewystarczającą ilość godzin, a dodatkowo nasz sen jest stosunkowo niskiej jakości. Szacunkowo, co trzecia osoba, śpi zbyt małą ilość godzin w czasie doby, a to niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. O zaburzeniach snu przeczytasz również na STRONIE.

Snu nie da się odzyskać, dlatego wcale nie nadrobimy go śpiąc dłużej w weekendy. Niedobór snu, jeżeli chronicznie niedosypiamy staje się przyczyną nie tylko złego samopoczucia, ale także poważnych chorób, w tym także nowotworów.

Problemy ujawnione po latach

Niestety, najczęściej niedobór snu ujawnia się dopiero po wielu latach. Jak dowodzą prowadzone badania wcześniejsze zaniedbania dają znać dopiero po latach. Jakie ryzyko chorób niesie ze sobą niedobór snu?

Najczęstsze choroby związane z niedoborem snu:

  • Ryzyko udaru, ponieważ brak snu negatywnie wpływa na mózg. Nie tylko zmniejsza jego funkcjonowanie, ale również przyczynia się do powstawania poważnych chorób.
  • Możliwość wystąpienia raka piersi, ponieważ działanie światła zmniejsza wydzielanie się melatoniny, zaś tak z kolei sprawia, że produkuje się zbyt duża ilość estrogenu. Jeżeli jego poziom jest wysoki, wówczas ryzyko raka piersi jest większe.
  • Zakłócenie naturalnego rytmu okołodobowego, albowiem następuje osłabienie białych krwinek, zaś stres dla organizmu jest większy.
  • Depresja to również wynik niedoboru snu. Zaburzenia snu negatywnie wpływają na nasz nastrój, dlatego łatwo popaść w depresję.

By: Aneta R.