Czy można wyspać się w krótkim czasie? Okazuje się, że jak najbardziej można. Co więcej, stosując określone zasady, techniki pozwalające na efektywniejszy sen, można uzyskać znacznie lepszy poziom swojego zdrowia i samopoczucia. Efektywność snu nie oznacza bowiem większej ilości godzin przeznaczonych na sen. Bardzo istotne jest jednak poznać właściwe reguły dobrego snu i się do nich stosować.
Po co nam sen?
Po co człowiekowi sen i dlaczego jest on tak ważny? Jest to bardzo istotny czas z uwagi na to, że właśnie w tym momencie ludzkie ciało oraz umysł mają szansę na regenerację oraz na rozwój. W trakcie snu dochodzi do odbudowywania receptorów oraz uszkodzonych komórek. Sen to czas, w którym dochodzi do równoważenia gospodarki hormonalnej.
Sen w kilka godzin
Współczesny człowiek w dużej mierze jest poddany pędowi tego świata. Dużo obowiązków, ciągły pośpiech, a nadto stres powodują, że trudno jest uzyskać dobrą jakość snu oraz przeznaczyć na niego odpowiednią ilość czasu. Poszukuje się zatem sposobów na to, aby móc spać bardziej efektywnie, aby móc lepiej się wysypiać w znacznie krótszym czasie. Na szczęście człowiekowi obecnie znane są pewne techniki, dzięki którym może on efektywniej się wysypiać, może w krótszym czasie liczyć na stosowną regenerację organizmu. Kilka godzin może wystarczyć do tego, aby móc mówić o uczuciu wyspania się.
Sen polifazowy
Jedną z bardziej znanych technik wysypiania się w krótkim czasie jest stosowanie snu polifazowego. Sen polegający na spaniu przez około 8 godzin każdej nocy jest elementem zwanym snem monofazowym. Jednakże współczesnemu człowiekowi potrzebne jest coś innego. Dlatego też coraz większe zainteresowanie budzi pojęcie snu polifazowego. Sprowadza się ono do zastosowania jednego czasu nocnego przeznaczonego na sen oraz kilku drzemek w ciągu dnia. Do technik snu polifazowego należy zaliczyć:
- – everyman
- – dymaxion
- – uberman
Ucząc się snu polifazowego dobrze jest pozwolić sobie najpierw na około 6 godzin snu w trakcie nocy, a następnie na jedną 20 minutową drzemkę w ciągu dnia. Technika everyman polega na 1,5 do 5 godzin nieprzerwanego snu w nocy oraz kilku (do pięciu) drzemek w ciągu dnia. Ilość tych drzemek jest uzależniona od czasu poświęconego na sen w nocy.
Dymaxion to wyższa z technik uzyskania efektywnego snu w ciągu doby. Tutaj co 6 godzin stosuje się trzydziestominutowe drzemki. Tym samym w ciągu doby mamy do czynienia zaledwie z dwom godzinami snu. Pozostaje najbardziej z zaawansowanych technik snu polifazowego. Mowa mianowicie o uberman.
Tutaj człowiek musi przeznaczyć dwadzieścia minut na drzemki co 4 godziny. Są to techniki bardzo efektywne, aczkolwiek w systemie funkcjonowania człowieka w codzienności nie zawsze są one możliwe do realizacji. Warto więc zwiększyć efektywność swojego snu także przez zmianę pewnych nawyków. Chodzi mianowicie o unikanie podjadania wieczornego, chodzi o zadbanie o jakość diety, a także o to, aby unikać wieczornego długiego przebywania przed ekranem telewizora.