kreatywna reklama w internecie

Plagiocefalia

Dzieci to skarby o które dbamy od pierwszych chwil ich życia. Należy pamiętać jednak, że ich układ kostny jest bardzo delikatny.  W szczególności główka, która narażona jest na odkształcanie pod wpływem nacisku. Warto, by w tej sytuacji nie dopuścić np. do plagiocefali, która nie leczona może prowadzić do wad rozwojowych.

Plagiocefalia – co to jest?

Plagiocefalia inaczej określana jest jako „skośnoglowie”, lub „syndrom płaskiej główki”. Objawia się głównie tym, że główka dziecka w danym miejscu jest charakterystycznie spłaszczona. Jak wyżej zostało wspomniane, główka dziecka jest niezwykle miękka przez co długotrwale przebywanie np. w jednej pozycji powoduje, że powstaje ucisk będący przyczyną odkształcenia. M.in. w odpowiedzi na ten problem w mediach pojawiło się wiele kampanii promujących układanie dziecka na plecach.

Przyczyny plagiocefalii

Przyczyn może być kilka. Uwarunkowania genetyczne, czy kręcz szyi będący jednocześnie wzrodzoną dystrofią mięśniową. Częstym powodem jednak jest długotrwałe układanie dziecka w jednej pozycji, która powoduje, że główka ulega odkształceniu.

Charakterystyczne objawy

Oprócz wyżej wspomnianej płaskiej główki do charakterystycznych objawów plagiocefalii należy: optycznie powiększone jedno oko, optycznie powiększone jedno ucho, z jednej strony policzek bardziej uwydatniony, z jednej strony czoło bardziej uwydatnione.

Plagiocefalia – leczenie

Bardzo pomocne w leczeniu tej dolegliwości są poduszki ortopedyczne dla niemowląt. Dzięki piance z której są wykonane powodują, że główka Twojego maleństwa nie ulega odkształceniu bez względu na pozycje w której się znajduje. Poduszki są bardzo wygodne, dzięki czemu Twoja pociecha ma zapewniony zdrowy, spokojny sen. Tego typu poduszki dbają też o prawidłowy rozwój Twojego dziecka, chroniąc jego kręgosłup od pierwszych chwil życia. Dzięki kolorowym, bajkowym poszwom poduszki idealnie pasują do każdego, dziecięcego pokoju.

Bardzo ważne jest też, aby rodzice zadbali o to, by dziecko nie leżało zbyt długo w jednej pozycji. Sprawdzoną metodą jest układanie dziecka na brzuchu, niestety maluch bardzo często nie czuje się w tej pozycji komfortowo. Układanie dziecka na kolanach rodzica spowoduje jednak, że poczuje się znacznie bezpieczniej.

Są przypadki plagiocefalii, gdzie konieczny jest zabieg chirurgiczny. Nie zaleca się jednak przeprowadzanie go wcześniej, niż po 2 miesiącu życia.

By: Anna D.