Słońce, dni coraz dłuższe, temperatury coraz wyższe. Wydawać by się mogło, że powinniśmy być pełni energii i optymizmu. Mimo to czujemy się źle i nic nam się nie chce. Dlaczego? Powodem może być przesilenie wiosenne, które choć nie jest zagrożeniem dla zdrowia to jednak znacznie utrudnia nam funkcjonowanie w ciągu dnia. Warto wiec dowiedzieć się nieco więcej nie tylko na temat samej dolegliwości, ale i jak sobie z nią radzić.
Przesilenie wiosenne – skąd się bierze?
Przesilenie wiosenne można określić jako „skutek uboczny” zimy. Jak wiadomo o tej porze roku dostarczamy do organizmu nie tylko mniej światła, ale i witamin i minerałów. Do tego dochodzi zegar biologiczny, który podpowiada nam, że to właśnie przełom marca i kwietnia to czas w którym organizm potrzebuje urlopu, a większość z nas musi jeszcze pracować.
Charakterystyczne objawy
Przede wszystkim bóle głowy i uczucie zmęczenia. W ciągu dnia stajemy się bardziej powolni, rozdrażnieni, mamy trudności z koncentracją i pamięcią. Stajemy się mniej odporni na stres. Odczuwamy silne bóle mięśni. Cierpi również nasza skóra, włosy i paznokcie, które stają się bardziej łamliwe. Przy przesileniu wiosennym często mamy problem z zasypianiem.
Jak z tym walczyć?
Po pierwsze – jak najwięcej wypoczywać. W tym wypadku należy jednak zadbać o wysoką jakość wypoczynku, zwłaszcza w nocy. W tym celu warto skorzystać z poduszek ortopedycznych do spania dzięki którym rano obudzisz się gotowy do działania, bez bóli w okolicach pleców, szyi i karku. Poduszki ortopedyczne redukują też napięcie mięśni, co jest idealnym rozwiązaniem np. po stresującym dniu. Najlepsza poduszka ortopedyczna to jednak taka, która jest w pełni dopasowana do Twojej wygody, dlatego ważna jest pozycja w której śpisz.
Kolejny krok to aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Tym samym nie tylko poprawisz kondycje, ale i dotlenisz organizm. Jazda na rowerze, rolkach, bieganie, czy zwykły spacer to idealne rozwiązanie na wiosenną porę roku.
Istotne jest też zachowanie dobrej diety. Zadbaj, aby była ona lekkostrawna z odpowiednią ilością białka, ale i węglowodanów, czy błonnika. W Twoim menu nie powinno więc zabraknąć takich produktów jak: pieczywo pełnoziarniste, jogurt naturalny, warzywa, owoce, czy płatki owsiane. Wyeliminować należy za to dania z restauracji typu fast food, oraz słodko – słone przekąski zawierające tłuszcze i cukry proste.