kreatywna reklama w internecie

Alergia na sierść

alergia na sierść

Alergia jest bardzo poważnym problemem, który obecnie dotyka coraz szerszą grupę osób. Jednym z alergenów, z którym mamy do czynienia jest zwierzęca sierść. W głównej mierze mowa jest o sierści kota lub psa, aczkolwiek u niektórych osób diagnozuje się również uczulenie na sierść chomika czy też królika. Alergenem nie jest tymczasem sierść, a więc jest to tylko i wyłącznie potoczne stwierdzenie, iż jesteśmy uczuleni na sierść.

Czego dotyczy uczulenie?

Tak naprawdę uczulenie dotyczy białek, które znajdują się w łoju, w pocie, w ślinie oraz  w moczu zwierząt. Mimo starannych działań, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie kontaktu z owymi alergenami w domu. Mówiąc o alergii na sierść zwierzęcą, będziemy wskazywać na konkretne objawy, które mogą się pojawić. Do najczęściej pojawiających się symptomów można na pewno zaliczyć zapalenie błony śluzowej nosa, uczucie zatkanego nosa, kichanie, kaszel, obrzęk powiek, świąd skórny, pokrzywka oraz pojawiający się na skórze rumień. To podstawowe objawy, ale nie wszystkie. W niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z objawami o bardzo ostrym charakterze. Takie objawy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia danej osoby. Można mówić o obrzęku krtani, przez który oddychanie jest znacząco utrudnione, mowa jest o ataku astmy oskrzelowej jak również i mowa jest o wstrząsie anafilaktycznym. Sposobem na to, aby móc właściwie zdiagnozować alergię na zwierzęcą sierść jest wykonanie stosownych badań, testów skórnych.

Jak złagodzić objawy?

Poza tym aby móc złagodzić objawy, należy przyjmować leki przeciwhistaminowe jak również w miarę możliwości należy unikać kontaktu ze zwierzętami, które ową alergię wywołują. Alergeny w postaci białek obecnych na zwierzęcej sierści mogą występować nie tylko w domach, ale także na ulicach, na chodnikach, skwerach, a tym samym nie można ich całkiem wyeliminować. Tym samym w owej sytuacji prawidłowym działaniem, jakie należy przyjąć jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które pozwalają na uniknięcie nieprzyjemnych skutków kontaku z owymi alergenami.

By: Aneta R.