kreatywna reklama w internecie

Starszy człowiek z dobrym zdrowiem

starszy czlowiek

Każdy wiek ma swoje ograniczenia. Noworodki rodzą się z niedojrzałym układem nerwowym i pokarmowym. Młodzi ludzie, mimo, że w sile wieku, w wielu kwestiach nie mają wiedzy i doświadczenia, które nabywa się wraz z upływem lat. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej uwiązani ograniczeniami są ludzie starsi. Słabną im mięśnie i kości, wzrok i słuch ulegają pogorszeniu. Pojawiają się problemy z trawieniem i apetytem. Pamięć zaczyna płatać figle, a orientacja w czasie i przestrzeni zaczyna słabnąć.

Człowiek ma swoje prawa

Chociaż podeszły wiek ma swoje prawa, a czas jest dla nas wszystkich nieubłagany i surowy, możemy mieć wpływ na to, czy ograniczenia umysłu i ciała zawładną nami całkowicie. Dla wypracowania sprawności w starszym wieku potrzeba lat, a właściwie całego życia. Choć nie na wszystko mamy wpływ, istnieje wiele rzeczy, o których decydujemy samodzielnie, a które będa procentowały na starość.

Jednym z nich jest sposób odżywiania. To sfera życia, za którą jesteśmy w pełni odpowiedzialni. Jedynie małe dzieci nie decydują o tym, co dostaną do jedzenia i picia. W późniejszym czasie mamy całkowitą kontrolę nad tym, czy będziemy dostarczać organizmowi zdrowe, pełnowartościowe posiłki czy śmieciowe jedzenie, potrawy tłuste i puste kalorie. Zdrowe nawyki żywieniowe sa gwarantem dobrej kondycji organizmu, który nie jest przegłodzony i słaby, ani też zmuszony do dźwigania nadprogramowych kilogramów przez coraz słabsze stawy.

Odżywianie i aktywność fizyczna

Nie mniej ważna niż odżywianie jest aktywność fizyczna. Pracując ciężko, nad siły przez całe życie (choć niestety czasem nie mamy wyboru) narażamy się na kontuzje i urazy, które w starszym wieku o sobie przypominają. Wielu ludzi uskarża się na dolegliwości bólowe przy zmianie pogody i nie jest to tylko puste gadanie. Dawno przebyte kontuzje, dają o sobie znać, dlatego w miarę możliwości należy im zapobiegać lub leczyć je do końca, poddawać się koniecznej rehabilitacji, nie unikać wizyt kontrolnych u lekarza, nawet jeśli dolegliwości bólowe już ustąpiły. Równie poważna w skutkach bywa praca siedząca. Całe dnie przy monitorze komputera wpływają na pogorszenie wzroku i wady postawy. Bóle kręgosłupa, stawów i karku to typowe dolegliwości występujące u osób, pracujących w ten sposób. W starszym wieku wada wzroku jeszcze się pogłębia, a schorzenia układu kostnego nasilają.

Pracując przy komputerze czy ogólnie przy biurku, musimy pamiętać o przerwach na odpoczynek. Wbrew pozorom nie jest to łatwa praca. Męczą się oczy i plecy, nogi puchną. Urlop warto spędzać aktywnie, dając ciału i umysłowi potrzebną odmianę. Przy wadach wzroku należy regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny, gdyż nieleczone wady szybko się pogarszają. Dobrym rozwiązaniem dla obolałego kręgosłupa są ćwiczenia rozciągające, a w razie konieczności zabiegi rehabilitacyjne takie jak masaże.

W podeszłym wieku osłabieniu ulega nie tylko ciało, ale i umysł. Szwankuje pamięć i orientacja. Warto zadbać o mózg jeszcze za młodu, czytając książki i gazety. Pozostając aktywnym zawodowo i towarzysko. Również produkty dostarczane organizmowi, mają wpływ na kondycję mózgu. Należą do nich między innymi orzechy, pomidory, winogrona czy ryby.

Przy problemach z układem trawiennym i apetytem, należy kontrolować wagę ciała. Znaczny ubytek kilogramów nie tylko osłabia organizm, ale i powoduje jego wyniszczenie. Starsi ludzie muszą pamiętać o suplementacji witamin – „A” – mającej wpływ na wzrok, czy „D” – budulca kości.

By: Aneta R.