kreatywna reklama w internecie

Gdy bolą nerki – co robić?

ból nerek

Ból nerek może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. De facto jednak łatwo go rozpoznać, ponieważ jest to ból zlokalizowany po obu stronach kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Zasadniczo może być zlokalizowany tylko z jednej strony, gdy ból dotyczy tylko jednej nerki. Z drugiej strony ból nerek może być mylony z bólem kręgosłupa. W takiej sytuacji do postawienia właściwej diagnozy może minąć trochę czasu. Bardzo często ból nerek może pojawić się w sposób nagły, nieoczekiwany. W takiej sytuacji może mieć charakter bólu wymagającego natychmiastowej interwencji lekarza. Co najczęściej stoi za bólem nerek, na co najczęściej on wskazuje? Na pewno ów ból może mieć bardzo różnorodne przyczyny. Jedną z nich jest chociażby kamica nerkowa. To ból nagły, pojawiający się bez zapowiedzi, ból o bardzo dużym nasileniu.

Co jest przyczyną bólu nerek?

Poza tym za ból nerek odpowiedzialne mogą być także i inne zjawiska jak chociażby odmieniczkowe lub śródmiąższowe zapalenie nerek, możemy mówić o torbielach nerek jak również możemy mówić o nowotworach nerek. Nieraz można także zetknąć się z tak zwanym wodonerczem. Ból ma tutaj związek z zatrzymywaniem się moczu w drogach moczowych. W jaki sposób rozróżnić ból nerek od bólu kręgosłupa? Przede wszystkim ból nerek rozpoczyna się po jednej stronie i dopiero później przechodzi na drugą stronę. Ból nerek ulega rozprzestrzenieniu w sposób poziomy, co jest zasadniczą różnicą w odniesieniu do bólu kręgosłupa. Jeśli ból nerek jest wywołany kolką nerkową, to towarzyszą tutaj takie objawy jak chociażby wzdęcia brzucha, częstomocz, parcie na mocz, który jednocześnie jest połączony z niemożnością oddania moczu.

Kolka nerkowa

Przy kolce nerkowej mamy także do czynienia z nudnościami oraz z wymiotami. Zasadniczo ból nerek nie wymaga interwencji lekarza w sytuacji, w której nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości. Jednakże jeśli dodatkowo mamy do czynienia chociażby z pojawieniem się krwi w moczu, jeśli pojawia sie bardzo duże osłabienie tudzież gorączka, to wówczas należy bezwzględnie i bezzwłocznie udać sie do lekarza celem postawienia właściwej diagnozy. Podstawowym badaniem, które pozwoli na ustalenie dokładnej przyczyny bólu nerek jest oczywiście badanie moczu. Jeśli to badanie nie da jasnych wyników, to wykonuje się badanie USG, a w następnej kolejności inne badania pozwalające dokładnie zdiagnozować nerki człowieka. Ból nerek można także leczyć na własną rękę, ale tylko w  niewielkiej ilości przypadków. Tak naprawdę bowiem w większości sytuacji potrzebna jest interwencja lekarza. Często pomocne mogą okazać się niesteroidalne leki przeciwzapalne.

By: Aneta R.