kreatywna reklama w internecie

Sprawdzone metody na zatrucie grzybami

zatrucie grzybami

Grzybobranie to przyjemność uprawiana przez wiele osób. Jednakże aby była ona przyjemna, aby była ona bezpieczna, istotna jest znajomość grzybów. Nie chodzi tutaj o jakąkolwiek znajomość, ponieważ pomyłka podczas grzybobrania może człowieka bardzo wiele kosztować. W niejednej sytuacji wszakże mieliśmy już do czynienia z poważnym zatruciem grzybami. W niektórych przypadkach bowiem o pomyłkę nie jest trudno, ponieważ niektóre z grzybów jadalnych potrafią być łudząco podobne do tych trujących. Jednym z groźniejszych dla zdrowia człowieka grzybów jest muchomor sromotnikowy.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym

Zatrucie tym grzybem ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka, włączając w to również jego śmierć. Jest to najbardziej groźny, wywołujący największe zatrucie grzyb, który można spotkać w polskich lasach. Podstawowymi objawami, które towarzyszą zatruciu tym grzybem są obfita biegunka, która ma wymiar wodnisty, silne wymioty oraz bardzo silne bóle brzucha. Aż połowa osób, które spożyły tego grzyba, umiera. Objawy, o których tutaj wspomniano, mogą pojawić się po około 8 do 12 godzinach od momentu spożycia danego grzyba. Dlaczego ten grzyb jest tak groźny dla człowieka? Powodem są zawarte w nim toksyny, które w głównej mierze atakują narządy miąższowe, w tym serce, nerki oraz wątrobę człowieka. Należy także zaznaczyć, iż trucizna, która znajduje się w muchomorze sromotnikowym, jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Tym samym poddanie grzyba obróbce cieplnej tak naprawdę nic nie zmienia. Objawów nie wolno bagatelizować nawet wówczas, gdy po 12 godzinach stan zdrowia człowieka ulega poprawie. Pomoc oczywiście nie jest wymagana od razu, aczkolwiek ważne jest to, aby jak najszybciej została ona udzielona. Im dłużej bowiem zwlekamy, tym poważniejsze mogą okazać się skutki zatrucia muchomorem sromotnikowym. Tak naprawdę jeśli mówimy o bezpośrednim zagrożeniu życia, to zgon może nastąpić od 4 do 16 doby od momentu spożycia grzyba, jeśli oczywiście nie zostanie udzielona stosowna pomoc.

Nieodwracalne zmiany w organizmie

Jednakże nawet jeśli bezpośrednio nie nastąpi zgon danej osoby, to w jej organizmie może dojść do pewnych nieodwracalnych zmian chorobowych. Jak wygląda leczenie takiego zatrucia? Przede wszystkim lekarz powinien mieć ogląd tego, czym tak naprawdę zatruła się dana osoba. Jeśli faktycznie jest to muchomor sromotnikowy, to wówczas podawany jest węgiel aktywowany. Ta substancja posiada właściwości wychwytywania amanityny, czyli jednej z toksyn znajdujących się w tym grzybie. Jest to możliwe w przeciągu 36 godzin od momentu spożycia grzybów. Po tym czasie możliwe jest tylko i wyłącznie podawanie leków, których celem jest wspomaganie procesu regeneracji komórek wątrobowych. Czy będzie to skuteczne? Tak naprawdę trudno powiedzieć, ponieważ każde zatrucie muchomorem sromotnikowym może przebiegać w nieco odmienny sposób. Najlepiej oczywiście jest nie dopuścić do sytuacji, w której dojdzie do zatrucia tym bardzo groźnym grzybem. Każde grzybobranie powinno być bowiem przede wszystkim bezpieczne dla jego uczestników.

By: Aneta R.