kreatywna reklama w internecie

Jakie bakterie żyją w wodzie z kranu?

bakterie w wodzie

Jeśli pijesz wodę prosto z kranu musisz wiedzieć, że nie nadaje się ona do bezpośredniego spożywania. Pomimo faktu, że jest ona badana i poddawana różnym próbom, to jednak mogą kryć się w niej różne zarazki oraz bakterie. Z jakimi możemy najczęściej spotkać się w wodzie z wodociągu?

Bakterie w wodzie z wodociągu

W wodzie z kranu żyją niewidoczne dla oczu mikroorganizmy. Najczęściej są to wirusy oraz bakterie. Mogą one występować w wodzie sporadycznie ale również mogą towarzyszyć nam przez cały czas. Najczęściej spotkać można bakterie Legionelli w wodzie wodociągowej, które to są zaliczane jednej rodziny, lecz istnieje tu aż 48 różnych gatunków. 18 z nich może powodować poważne choroby w organizmie człowieka.

W naturalnym środowisku możemy spotkać również owe bakterie, a występują one zwłaszcza tam gdzie znajduje się muł oraz osad denny. Najczęściej też spotyka się je w gorących źródłach leczniczych i w wilgotnej ziemi. Niekiedy dostają się one do wody wodociągowej, dlatego z całą pewnością zanim po nią sięgniemy warto przegotować ją.

Skąd się bierze Legionella?

Wzrost bakterii występuje w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, w chwili kiedy woda przybiera odczyn 5,5 – 9,2. Nie jest to jednak zasadą ponieważ mogą rozmnażać się nawet w temperaturze 60 stopni Celsjusza, a także w wodzie zimnej, z którą mamy do czynienia w sieci wodociągowej i instalacjach wody zimnej i ciepłej. Zawsze pijąc wodę z kranu musimy ją przegotować, ponieważ wówczas bakterie giną.

By: Aneta R.