kreatywna reklama w internecie

Dlaczego boli nas kręgosłup?

Dolegliwości kręgosłupa bywają bardzo uporczywe. Często mogą być przejawem przesilenia organizmu, ale i początkiem wielu schorzeń. Grunt więc, by do nich nie dopuścić. Należy zacząć więc od odpowiedzi na pytanie – dlaczego boli nas kręgosłup? Jak się okazuje w ciągu każdego dnia świadomie, bądź mniej narażamy naszą sylwetkę ciała na wady postawy.

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia i pracy, a ściślej jego skutki to problem, który prawdopodobnie dotyczy ok. 90% społeczeństwa na całym świecie. Dziś mało się ruszamy, gdzie wolny czas zamiast na aktywności fizycznej wolimy spędzać przed telewizorem, lub komputerem zajadając się słodko – słonymi przekąskami. W tym momencie pojawia się napięcie mięśni często powodujący bezpośredni ucisk na kręgi. Ten z kolei może prowadzić tylko do dolegliwości bólowych.

Aby siedzieć dobrze

Wyżej wspomnieliśmy o siedzącym trybie pracy. W dzisiejszych czasach większość z nas pracując w korporacjach spędza całe dnie siedząc przed ekranem monitora kompletnie ignorując prawidłową pozycje w czasie siedzenia. W tym wypadku najistotniejsze jest zachowanie prostej postawy i pełnego podparcia, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Zwróć więc uwagę, by np. Twoje krzesło miało zarówno regulowaną wysokość, jak i oparcie, czy podłokietniki.

Uważaj co dźwigasz

I to nie tylko chodzi o osoby, których praca wiąże się z dźwiganiem ciężarów. Choć osoby wykonujący taką pracę powinny być pod stałą opieką ortopedów. Nie mniej jednak kręgosłup możemy obciążać już w szkole nosząc zbyt ciężki tornister. Bardzo często Panie noszą zbyt ciężkie torebki (nie zdając sobie z tego sprawę). Szacuje się, że „porządna” damska torba może ważyć nawet 5 kilo.

Zła jakość snu

Źle wyspani nie będziemy prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Jeśli więc tradycyjne poduszki nie są wystarczające to warto sięgnąć po poduszki medyczne. W tym poradniku przeczytasz szczegółowe informacje na temat ich zdrowotnych właściwości. Co warto o nich powiedzieć – dzięki nim rano budzisz się bez bóli w okolicach pleców, szyi i karku. Sam kręgosłup w czasie snu również zostaje odciążony. Krótko mówiąc – zwiększasz nie tylko wydajność, ale i odporność całego organizmu.

Psychika ma wpływ na kręgosłup?

Jak najbardziej! Nie od dziś bowiem wiadomo jak silny stres napina mięśnie. Ponadto udowodniono, że osoby pesymistycznie nastawione do życia wykonują ruchy które nie sprzyjają zdrowiu kręgosłupa.

By: Anna D.