kreatywna reklama w internecie

Terapie manualne – co warto o nich wiedzieć?

terapia manualna

Spośród wielu różnych rodzajów terapii schorzeń, można wskazać chociażby na terapie manualne. Jest to rodzaj terapii, który jest obecnie coraz bardziej doceniany oraz coraz mocniej wykorzystywany. Mówiąc o terapiach manualnych, należy wskazać na to, że jest to jeden z rodzajów fizjoterapii. Na ciele pacjenta uciskane są odpowiednie punkty, dzięki czemu właśnie można uzyskać poprawę różnych aspektów zdrowia danej osoby.

Profesjonalne terapie manualne

W związku z tym terapia manualna na pewno nie może być prowadzona przez kogokolwiek, ale tylko i wyłącznie przez osoby doświadczone, mające stosowną wiedzę na temat różnych stosowanych w tym miejscu technik. Terapeuta musi przede wszystkim wiedzieć, które punkty na ludzkim ciele uciskać, z jaką siłą, jaką techniką, aby móc uzyskać pozytywny skutek, a nie spowodować pogłębienia się urazu lub też spowodować nowe urazy.

W leczeniu kręgosłupa

W głównej mierze terapie manualne są stosowane w leczeniu schorzeń związanych z kręgosłupem oraz z plecami. Jest to swoista forma masażu, w którym można uzyskać nie tylko efekt poprawy zdrowia, ale ponadto również można w ten sposób wprowadzić pacjenta w stan pełnego relaksu. Aby nie doszło do powstania uszkodzeń, terapie manualne powinien wykonywać tylko i wyłącznie dyplomowany terapeuta, dzięki czemu pacjent będzie miał także pewność, że znajduje się w odpowiednich rękach i terapia będzie faktycznie w jego przypadku skuteczna. W jakich zatem sytuacjach zaleca się zastosowanie owej terapii manualnej?

Kiedy stosujemy terapię?

Na pewno należy wskazywać na takie schorzenia jak zespoły bólowe kręgosłupa oraz innych stawów. Poza tym również stosuje się ją przy występowaniu bólów głowy, przy występowaniu bólów migrenowych, przy drętwieniu kończyn oraz palców, przy nerwobólach, przy występowaniu dyskopatii, przy zbyt dużych napięciach mięśniowych występujących w karku, przy wadach postawy oraz przy stanach napięcia oraz stanach przemęczenia organizmu. Bardzo ważne jest także to, że poza określonymi wskazaniami dla zastosowania terapii manualnych, istnieją także pewne przeciwwskazania, których należy mieć świadomość. Jakie zatem sytuacje powodować mogą, iż owa terapia manualna jest odradzana, a wręcz jest zabroniona?

Zagrożenia płynące z terapii

Na pewno jest to sytuacja, w której mamy do czynienia z wystąpieniem gruźlicy kości. Poza tym również jeśli pacjent jest dotknięty bardzo mocno posuniętą osteoporozą, to terapia manualna nie może być stosowana, ponieważ może ona przyczynić się do pogłębienia urazu i tym samym do wystąpienia różnego rodzaju złamań. Nie należy oczywiście stosować terapii manualnych w sytuacji, w której mamy do czynienia z wystąpieniem jakichkolwiek złamań oraz pęknięć kości, ponieważ wówczas nie będzie można mówić o korzyściach co raczej o niebezpieczeństwach wynikających ze stosowania tego rodzaju terapii. Terapie manualne cieszą się sporym wzięciem z uwagi na to, że mamy także do czynienia ze sporą ilością osób narzekających na bóle pleców. Terapia manualna jest pewnym rozwiązaniem, aczkolwiek muszą być jasno określone podstawy do tego, aby ją zastosować.

By: Aneta R.