kreatywna reklama w internecie

Praca przy biurku może być groźna dla kręgosłupa

jak siedzieć

Pracujesz przy biurku kilka godzin dziennie? Czasem odczuwasz przenikliwy ból szyi lub pleców? A może problemy z kręgosłupem objawiają się u Ciebie drętwieniem dłoni i stóp. To początek kłopotów, ponieważ kilkugodzinne siedzenie przy biurku, niekiedy może skończyć się nawet na stole operacyjnym. Dzieje się tak dlatego, że autonomiczna budowa każdego człowieka, nie jest z natury przystosowana do pozycji siedzącej. Obciążenie w pozycji siedzącej wzrasta podwójnie aniżeli byśmy stali czy też byli aktywni ruchowo.

Kręgosłup potencjalnego pracownika biurowego

Najczęściej pracownicy biurowi zapominają jak ważna jest prawidłowa postawa ciała w pracy. Siedzimy więc przygarbieni, bez podparcia, zaś głowa wysunięta jest w przód. Kręgosłup jest więc w dużym stopniu obciążony, a to z kolei nie tylko prowadzi do dyskopatii i bólów pleców, ale również negatywnie oddziałuje na układ oddechowy, trawienny oraz krwionośny. Mięśnie tracą swoje właściwości, nie są stabilne, lecz szybko się męczą.

Tym samym pracownicy biurowi o wiele częściej narzekają na ból kręgosłupa, a także zespół cieśni nadgarstka. Zdarzają się również schorzenia takie jak „łokieć tenisisty”, „łokieć golfisty”, bóle mięśniowe karku oraz częste migrenowe bóle głowy. Na takie schorzenia bardzo często skarżą się osoby młode, które już od najmłodszych lat sporo czasu spędzają przed telewizorem czy też komputerem.

Kiedy boli powinieneś wstać

Fizjoterapeuci oraz lekarze ortopedzi biją na alarm, że bóle kręgosłupa mogą być groźne i wywoływać szereg negatywnych schorzeń. Tym samym już pierwsze objawy w postaci bólu pleców, głowy czy też szyi nie mogą być lekceważone. Ból powinien być dla nas pierwszym sygnałem, że układ mięśniowo-szkieletowy jest nadmiernie obciążany. W ten sposób łatwo może dojść do dyskopatii, a także innych groźnych stanów dla naszego kręgosłupa. Więcej na temat zagrożeń dla kręgosłupa znajdziesz TUTAJ.

Komputer krokiem do stołu operacyjnego

Jeżeli dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a dodatkowo lekceważmy ból kręgosłupa, narażamy się na ogromne ryzyko. Narastające problemy zdrowotne mogą nawet doprowadzić nas na stół operacyjny, jeśli nie dbamy adekwatnie o swój kręgosłup. Warto więc w chwili kiedy odczuwamy ból jak najszybciej reagować. Róbmy przerwy w pracy siedzącej, prowadźmy aktywny tryb życia.

By: Aneta R.