kreatywna reklama w internecie

Tylko 20% ludzi dotkniętych osteoporozą jest leczonych

osteoporoza

Eksperci alarmują tylko 20% ludzi dotkniętych osteoporozą jest leczonych. Ta choroba jest leczona u niewielkiej ilości ludzi, leki przewlekle zażywa kilka procent ludzi. Jest to osłabienie kości, co prowadzi do częstszych złamań a to z kolei prowadzi do powikłań zwłaszcza u osób starszych. Ze statystyk wynika, że 150 tysięcy złamań w naszym kraju ma podłoże osteoporozy. Złamania te występują po 50 roku życia, ulega nim co 5 mężczyzna i co 3 kobieta.

Najczęstsze złamania przy osteoporozie

Najczęstsze złamania to nadgarstek, ręka, kości udowe. Po pierwszym złamaniu jest leczonych na osteoporozę tylko 16% ludzi. Niestety wynika to stąd, że każdy pacjent po zdiagnozowaniu osteoporozy powinien być kierowany na leczenie, tak jednak się nie dzieje w Polsce. Medycyna poszła daleko do przodu i lepiej potrafimy monitorować złamania, przebieg choroby. Badanie BTM (stężenie tkanki kostnej) z krwi pozwala określić tempo ubytku tkanki kostnej. Bada się poziom dwóch białek produkowanych przez komórki kości. Do tego badania dodajemy poziom witaminy D. Przy leczeniu tego schorzenia oprócz brania leków bisfosfonianów ważnym elementem jest zażywanie witaminy D z wapniem. Na rynku Polskim w aptekach są dostępne.

Markery metabolizmu kostnego

Za pomocą badania markerów metabolizmu kostnego możemy diagnozować również inne choroby takie jak nowotwory kości. To w gestii lekarzy powinno leżeć uświadamianie pacjenta, że osteoporoza jest chorobą i można ją leczyć. Ubytek masy kostnej charakteryzuje się osłabieniem przestrzennym kości co prowadzi do częstych złamań. Osteoporoza jest chorobą metabolizmu kości, najczęściej występuje u kobiet po menopauzie. Wyróżniamy osteoporozę miejscową, uogólnioną, pierwotną, idiopatyczną, inwolucyjną, menopauzalna, w wieku podeszłym wtórna.

By: admin