kreatywna reklama w internecie

Najważniejsze zalety programów antywirusowych

antywirus

Bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa każdego komputera podłączonego do Internetu są programy antywirusowe. Ich głównym zadaniem jest ciągłe monitorowanie komputera i wyeliminowanie złośliwego oprogramowania jeśli takie się pojawi. Programy antywirusowe na bieżąco śledzą poczynania komputera, chronią go i dbają o jego bezpieczeństwo.

W jaki sposób działają programy antywirusowe?

Wszystkie dostępne programy antywirusowe zawierają pakiet ochraniający komputer przed możliwymi do pojawienia się zagrożeniami z sieci. Na ogół zawierają dwa moduły, czyli skaner i monitor, dzięki którym możliwe jest badanie zawartości danych na dysku. Monitoring sprawia, że możliwe jest ciągłe nadzorowanie plików, a co za tym idzie ich wykrywanie i ewentualna naprawa jeśli zostały zarażone.

Jeżeli decydujemy się na program antywirusowy wówczas musimy zwracać uwagę na jego możliwości. Obecnie wyróżniamy szereg modułów miedzy innymi monitory, szczepionki, programy które zliczają sumy kontrolne, a także programy autoweryfikujące.

Wybierając program ochraniający komputer warto zwrócić uwagę czy posiada on możliwość aktualizacji nowych wirusów.

Program antywirusowy a zagrożenie

W sytuacji, kiedy zainstalowany na komputerze program wykryje zagrożenie wirusem antywirus wykonuje dwa działania. W pierwszej kolejności następuje ostrzeżenie użytkownika, a następnie poddanie plików kwarantannie i ich naprawienie. Jeśli naprawienie części plików jest niemożliwe zaleca się ich całkowite usunięcie. Zadaniem głównym każdego antywirusa jest skanowanie komputera i wszelkich danych w nim zawartych, a następnie usunięcie złośliwego oprogramowania. Działanie programów znajdziesz pod LINKIEM.

W jaki sposób wybrać antywirusa?

Wybierając antywirusa powinniśmy zastanowić się w pierwszej kolejności, czy ma być to aplikacja darmowa czy też płatna. Obecnie jest bardzo wielka ilość tego typu programów co sprawia, że wybór czasem może być trudny. Możemy oczywiście skorzystać z wersji próbnej jeżeli nie mamy pełnego przekonania, czy dany antywirus sprawdzi się.

Programy antywirusowe cechują się szeregiem zalet. Pozwalają:

  • Zapobiec utracie danych
  • Kradzieży tożsamości
  • Bezpieczne korzystanie z maila
  • Możliwość przeglądania stron bez obawy o wirusa
  • Wykrycie programu szpiegującego

Jak każdy inny produkt nie są one w pełni wolne od wad. Warto wiedzieć, że zwalniają pracę komputera, dlatego zwłaszcza przy darmowych antywirusach może działać wolniej.

By: Aneta R.