kreatywna reklama w internecie

Dieta idealna dla biegacza

bieganie

Moda na bieganie nie mija. Od wielu lat na polskich ulicach wsi i miast można spotkać osoby uprawiające jogging. Nic w tym dziwnego, gdyż taka regularna aktywność pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę i poprawia wydolność krążenia. Jednak nie wszyscy pamiętają o tym, że podejmując tak intensywny i regularny wysiłek, jakim jest bieganie, powinny także zatroszczyć się o prawidłową dietę, gdyż aktywność ta zwiększa zapotrzebowanie na witaminy i żelazo, które pozwala krwi na transportowanie więcej tlenu i sprawia, że wzrasta wydolność organizmu. Spożywane posiłki muszą być zdrowe i urozmaicone, a ilość kalorii powinna się bilansować.

Dieta a sport

Duże znaczenie ma fakt, aby przygotowywane posiłki zawierały składniki z pięciu podstawionych grup odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu. Całodzienne menu powinno być uzależnione nie tylko od płci i wagi, ale przede wszystkim od intensywności treningów.

Zmieniając dietę, dobrze jest przez pierwszy miesiąc starannie zapisywać ilość i jakość przyjmowanych pokarmów. Taki dzienniczek żywieniowy pozwoli usunąć elementy, których nie powinno być w diecie osoby systematycznie uprawiającej jogging. Do rzeczy, które bezwzględnie trzeba odrzucić, należą słodycze, oraz pszenne pieczywo. Odpowiednio przygotowana lista zakupów na pewno pomoże ograniczyć sięganie po niezdrowe przekąski. Natomiast w diecie biegacza nie może zabraknąć białka. Jest ono budulcem mięśni, a w czasie wysiłku fizycznego zdecydowanie szybciej jest używane niż podczas standardowej aktywności.

By: Aneta R.