kreatywna reklama w internecie

Zdrowie seksualne i jego znaczenie

zdrowie intymne

Czym jest zdrowie seksualne? Tak naprawdę o seksualności oraz o dbałości o sferę seksualności należy mówić od samego początku ludzkiego życia. Oczywiście seks nie jest sferą zainteresowania dzieci, jest on kierowany do osób dojrzałych. Niemniej jednak o sfery intymne, o narządy płciowe należy dbać od najmłodszych lat. Poza tym również kreowanie pewnej świadomości własnej seksualności jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na psychikę człowieka oraz na jego wybory.

Higiena intymna

Mówiąc o zdrowiu seksualnym, należy oczywiście wskazać na taki aspekt, jakim jest dbałość o higienę intymną. Można i należy jednakże również wskazać na nieco inny aspekt, a mianowicie chodzi o aspekt psychiki. Nie można rozdzielić ludzkiej sfery seksualnej od ludzkiej sfery psychicznej. Są to dwie sfery, które są ze sobą nierozłącznie połączone, mające wpływ na siebie. Zdrowie seksualne na pewno, więc zależy od kreowania świadomości seksualnej jak również od pewnych doświadczeń. W momencie, gdy dochodzi do prawdziwej burzy hormonów, popęd seksualny nabiera na sile. Jednakże nie jest czymś dobrym podporządkowywanie się mu bez jakichkolwiek zahamowań. Nie chodzi bynajmniej tylko o możliwość zajścia w niechcianą ciążę czy też chorobę weneryczną. Chodzi raczej o niewłaściwe doświadczenia seksualne, które będą kształtować przyszłość młodego człowieka, które skierują tę przyszłość w niewłaściwą stronę.

Świadomość seksualna

Dlatego też bardzo ważnym dla zdrowia seksualnego aspektem jest właściwe kształtowanie świadomości seksualnej młodego człowieka przez jego rodziców lub opiekunów. Bynajmniej nie jest to coś łatwego, aczkolwiek przecież poprzez trudne rozmowy, poprzez wymagające doświadczenia buduje się coś trwałego i coś naprawdę wartościowego. Chodzi faktycznie o to, aby nauczyć młodego człowieka świadomych i właściwych wyborów oraz brania odpowiedzialności za owe wybory. W ten sposób będzie można uniknąć problemów zdrowia seksualnego również w tym wymiarze czysto fizycznym. Seks powinien dawać wiele radości, ale musi być ujęty w odpowiednie ramy.

By: Aneta R.