kreatywna reklama w internecie

Tężec-jak zapobiegać i leczyć?

tężec

Być może przez wiele osób jest on lekceważony, lecz tak naprawdę tężec jest bardzo groźną dla człowieka chorobą, a ryzyko zachorowania na niego jest bardzo duże i grozi każdemu bez wyjątku. Tak naprawdę bardzo drobne skaleczenie może spowodować zakażenie tężcem. Nikt nie jest całkowicie bezpieczny.

Jak zachować się przy skaleczeniu?

Dlatego też bardzo ważnym elementem jest właściwe postępowanie w sytuacji skaleczenia. Nie zawsze koniecznym elementem jest założenie opatrunku, ale zawsze bardzo ważne jest przemycie rany oraz jej zdezynfekowanie. Tężec jest chorobą bardzo groźną, lecz nie można się nią zarazić. Jest ona wywoływana przez bakterię, którą nazywa się laseczka tężca. Owa laseczka tężca może znajdować się w wodzie, może znajdować się w glebie, w kurzu jak również może mieszkać w odchodach zwierząt. Tężec wnika do ludzkiego organizmu i może spowodować w nim prawdziwe spustoszenie. Laseczka tężca powoduje produkcję tetanospazminę. Jest to bardzo groźna toksyna, która powoduje różne uszkodzenia w ciele człowieka.

Uszkodzenie układu nerwowego

Między innymi dochodzi w tym momencie do uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Można odczuwać bolesne skurcze mięśniowe, w tym również mowa jest o mięśniach oddechowych. Ich skurcze mogą powodować ostrą niewydolność oddechową. Jeśli chodzi o wystąpienie objawów, to można się ich spodziewać w przeciągu dwóch dni aż do dwóch tygodni od momentu zakażenia. W niektórych przypadkach jednakże jest to aż 50 dni. Istotnym krokiem, jaki należy podejmować, jest stosowne szczepienie. W odniesieniu do dzieci jest ono obowiązkowe, aczkolwiek powinno ono dotyczyć nie tylko tych najmłodszych. Zastrzyk przeciwtężcowy warto przyjąć w sytuacji, w której mamy do czynienia z głębszymi ranami, z jakimiś zabiegami. Warto jednakże podkreślić, że do większości zakażeń tężcem dochodzi w wyniku bardzo małych, bardzo nikłych skaleczeń i bardzo niewielkich ran na ciele. Tym bardziej więc nie należy lekceważyć nawet tych małych skaleczeń i warto zadbać o ich przemycie, o ich podstawową dezynfekcję.

By: Aneta R.