kreatywna reklama w internecie

Wysokie obcasy a zdrowie

wysokie obczasy a zdrowie

Większość kobiet jeszcze w wieku dziecięcym marzy o chodzeniu w pięknych wysokich szpilkach. Ileż to wyłamanych obcasów przy butach należących do mamy mają na sumieniu przyszłe damy. Bez wątpienia nogi w szpilkach pięknie się prezentują, jednak warto zastanowić się, czy te estetyczne walory są warte uszczerbków na zdrowiu, które powodują. Kobiety długotrwale chodzące w butach na wysokich obcasach skarżą się na ból stóp i nóg, haluksy, żylaki czy nawet przewlekłe bóle kręgosłupa.

Świadomość konsekwencji

Okazuje się, że kobiety są świadome konsekwencji, lecz mimo to sięgają po tego typu obuwie. Nie jest to wygodna zachcianka, lecz w pewnych sytuacjach towarzyskich wręcz wymagana, a ich brak może być uznany nawet za brak szacunku. Noszenie wysokich szpilek jest bezpośrednim zagrożeniem dla damskich kręgosłupów. Dzieje się tak dla tego, że zmianie ulega nasz środek ciężkości, co powoduje przeciążenie kręgosłupa. Gdy takie zjawisko występuje z systematyczną częstotliwością może dojść nawet do trwałych uszkodzeń, na przykład przemieszczenia kręgów bądź zwężenia kanału kręgowego, co z kolei daje efekty w postaci ucisków na nerwy i rdzeń kręgowy.

Chodzenie w butach na wysokim obcasie znacznie spowalnia nasz chód i powoduje nadmierne usztywnienie bioder oraz łydek. Może to również prowadzić do zaokrąglenia ramion i powstania zwyczaju garbienia się. Warto więc zastanowić się, czy szpilki to dobre obuwie codziennego użytku. Umiar w ich użytkowaniu z pewnością wyjdzie wszystkim paniom na dobre.

By: Aneta R.