kreatywna reklama w internecie

Mammografia i jej cele

mammografia

Obecnie coraz więcej się słyszy o badaniu piersi. Powstało wiele spotów społecznych mających zachęcić kobiety do odbycia wizyty u specjalisty. Rak piersi jest przyczyną wielu zgonów właśnie dlatego, że zbyt późno został wykryty. Kobiety nie chcą się badać, gdyż czasem wolą po prostu nie wiedzieć, często myślą, że ich to po prostu nie dotyczy, a czasem po prostu się wstydzą. Mammografia to badanie piersi metodą radiologiczną, która pozwala na wykrycie zmian nawet w bardzo wczesnym ich stadium.

Badania dla kobiet

Badanie to powinna wykonać każda kobieta, która ukończyła trzydziesty piąty rok życia. Jeśli jednak w rodzinie nie występowały takie schorzenia, granica wieku przesuwa się do czterdziestu pięciu lat. Jednak z mammografii powinna skorzystać każda kobieta, której dokuczają przewlekłe bóle piersi albo która zauważy jakieś zmiany w obrębie sutka. Badanie to jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Wymagane jest skierowanie od lekarza i posiadanie przy sobie wcześniejszych wyników tego badania, jeśli takowe miało miejsce. W Polsce prowadzone są badania przesiewowe, skierowane dla kobiet po pięćdziesiątce, które w przeciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii.

Badania w ramach tego programu są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Jeśli wynik odbiega od normy, wówczas pacjentka zostaje poddana kolejnym badaniom takim jak mammografia uzupełniająca, biopsja cienkoigłowa czy USG. Niemniej jednak nie ma się czego bać i warto sprawdzać, czy wszystko jest w porządku.

By: Aneta R.