kreatywna reklama w internecie

Właściwe odżywianie mózgu

mózg

Każdy ludzki organ powinien być właściwie odżywiony, dotleniony. Z pewnością takim szczególnym organem jest ludzki mózg. To on stanowi bowiem pewne centrum dowodzenia ludzkiego organizmu. Wpływ na jego funkcjonowanie oraz na możliwość rozwoju określonych chorób lub ich uniknięcia ma na pewno to, co człowiek spożywa na co dzień. Właściwe odżywianie może stać się powodem, dla którego człowiek jest w stanie uniknąć zachorowania na różnego rodzaju choroby neurodegeneracyjne Dlatego właśnie czymś niezwykle istotnym jest to, aby sięgać codziennie po odpowiednie produkty, dzięki którym całe ciało będzie czerpało korzyści, dzięki którym będzie można mówić o prawidłowym odżywieniu ludzkiego mózgu.

Co pozytywnie wpływa na nasz mózg?

Istnieje sześć podstawowych elementów, sześć podstawowych składników odżywczych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie każdego człowieka, a które to właśnie składniki pozwolą na lepsze funkcjonowanie mózgu, na bardziej efektywne jego odżywienie. Mowa jest mianowicie o kwasie foliowym, cynku, licie, magnezie, witaminie C oraz witaminie B12. Kwas foliowy jest bardzo istotny w kontekście rozwoju mózgu w życiu płodowym, dlatego też często jest on kojarzony z suplementacją prowadzoną przez kobiety w ciąży. Jednakże tak naprawdę także w przypadku osób dorosłych mówimy o bardzo istotnej jego roli w funkcjonowaniu mózgu, w zapobieganiu kurczeniu się mózgu, w zapobieganiu rozwoju takich chorób jak chociażby Alzheimer czy też Parkinson. Wprawdzie kwas foliowy nie wpływa na cofnięcie owych jednostek chorobowych, ale na pewno jest w stanie ograniczyć możliwość ich rozwoju.

Co warto jeść?

Warto zatem sięgać po takie produkty jak szpinak, ryby, brokuły, drób czy też kapustę chińską. Magnez jest tym minerałem, który odgrywa bardzo istotną rolę dla wielu organów i funkcjonalności ludzkiego organizmu, w tym właśnie dla mózgu. Jego niedobór jest często jedną z istotnych przyczyn rozwoju wspomnianych wcześniej choroby Parkinsona, Alzheimera jak również i stwardnienia rozsianego. W codziennej diecie należy zatem unikać nadmiaru kawy, alkoholu, słodkich napojów, a należy w niej pamiętać o takich elementach jak chociażby szparagi, botwina, szpinak, buraki, krewetki, sezam czy też nasiona słonecznika. Lit to kolejny z istotnych dla prawidłowego funkcjonowania mózgu pierwiastków. Hamuje on procesy starzenia się mózgu, a także wspomaga proces regeneracji komórek mózgowych.

Wedle badań naukowców to właśnie lit powoduje, iż blokowane jest negatywne działanie neurotoksyn. W tym względzie na pewno warto nie zapominać o takich produktach jak chociażby ziemniaki, jajka, pomidory, pełnoziarniste pieczywo, nabiał, buraki oraz jabłka. Każdy z wymienionych wyżej składników mineralnych odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu człowieka na każdym etapie jego życia. Nie chodzi oczywiście o to, aby skupiać się wyłącznie na tych produktach, o których wspomniano, ale chodzi o to, aby proces odżywiania ludzkiego organizmu opierał się o zdrowe zasady, aby człowiek unikał tego, co jest dla niego szkodliwe, a sięgał po to, co prowadzi do poprawy i utrzymania dobrego stanu zdrowia.

By: Aneta R.