Udar mózgu jest zjawiskiem, z którym niestety możemy mieć do czynienia coraz częściej. Czynniki rozwojowe, styl życia współczesnego człowieka sprzyjają występowaniu udaru mózgu. Owo zjawisko może przybierać dwie odmienne postacie. Udar mózgu może być udarem niedokrwiennym lub też udarem krwotocznym. Jeśli wystąpi, najważniejszym aspektem jest czas, w którym osobie chorej zostanie udzielona fachowa pomoc. Jeśli bowiem owa pomoc przyjdzie zbyt późno, to taka osoba umiera lub też jest skazana na wieloletnią rehabilitację lub też na kalectwo do końca życia.
Szybka pomoc lekarska
W niektórych przypadkach nawet szybka pomoc lekarska może okazać się jednak nieskuteczna i taka osoba musi do końca życia być pod opieką kogoś bliskiego. Jeśli mowa jest o niedokrwiennym udarze mózgu, to jego objawy są zasadniczo dosyć łatwe do rozpoznania. Nie można ich przeoczyć i są one bardzo wyraziste. Udar mózgu jest związany z chwilowym zahamowaniem dopływu krwi do pewnych obszarów mózgu. Jeśli to nastąpi, poszczególne tkanki w mózgu mogą ulec obumarciu. Szybka pomoc może temu zapobiec. Do podstawowych objawów udaru mózgu można na pewno zaliczyć paraliż jednej części ciała. Poza tym również należy wskazywać na zaburzenia mowy, bełkotanie, opadanie kącika ust, na zaburzenia widzenia, bóle głowy, zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi. Objawy są tak nienaturalne, że nie można ich przeoczyć.
Jeśli się pojawią, należy daną osobę jak najszybciej przetransportować do lekarza lub też wezwać fachową pomoc lekarską jeśli taka opcja jest bardziej korzystna. Bardzo często po przebytym udarze mózgu, dana osoba wymaga bardzo wnikliwej rehabilitacji. W bardzo wielu przypadkach jest to uczenie się podstaw funkcjonowania, jest to uczenie prostych codziennych czynności jak mówienie, jak jedzenie oraz inne. Wymaga na pewno sporej wiedzy – jeśli chodzi o opiekunów jak również wymaga bardzo dużej cierpliwości. Jeśli uda się taką osobę uratować, to na pewno jest to bardzo duże szczęście, którego niestety nie każdy doświadczy w chorobie.