kreatywna reklama w internecie

Sok marchwiowy, a cera

Warzywa i owoce to od wieków najbardziej naturalne źródło niezbędnych witamin i składników odżywczych. Jednym z doskonałych przykładów jest marchew, która jest tak delikatna, że w większości przypadków jako pierwsza podawana jest niemowlakom. Marchew powinny jednak spożywać również dorośli. Wpływa nie tylko na zdrowie, ale i urodę. W jaki sposób?

Marchew – jakie witaminy?

Marchew jest przede wszystkim bogata w witaminy: A, C, E, H, K, PP, a także witaminy z grupy B. Jest też źródłem m.in. żelaza, sodu, magnesu, potasu, cynku, fosforu, kobaltu, wapnia, czy miedzi. Ponadto w marchwi znajdziemy: kwas jabłkowy, kwas foliowy, pektyny i błonnik. Marchew doskonale smakuje zarówno na surowo (np. jako surówka z dodatkiem jabłek), ugotowana, czy w formie soku.

Jak wpływa na nasze zdrowie?

Zaczynając od układu trawiennego marchew chociażby prze dużą ilość błonnika usprawnia pracę jelit, w tym pomaga zwalczać zaparcia. Sok z marchwi powinny pić osoby odczuwające silny stres. Marchew obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko zawału, czy innych chorób serca. Poprawia wzrok, dlatego zalecana jest osobom starszym. Chroni wątrobę oczyszczając ją ze zbędnych toksyn. Częste picie soku z marchwi zmniejsza też ryzyko nowotworów.

Co z tą cerą?

Nie od dziś mówi się, że sok z marchwi ma wpływ na naszą cerę. Wiemy również, że im bardziej naturalnie będziemy o nią dbać, tym lepiej o czym więcej można przeczytać tutaj. Co jakiś czas pojawiają się jednak sprzeczne głosy, że skoro pod wpływem marchwi skóra przybiera pomarańczową barwę to dlaczego np. po ogórku nie skóra nie staje się zielona? W tym wypadku za zmianę cery odpowiada wątroba. Jak wyżej wspomnieliśmy marchew wydala z organizmu toksyny, gdzie w przypadku mocno zanieczyszczonej wątroby ilość toksyn nie pozwala na wydalenie ich przez jelita, czy układ moczowy. Wówczas zaczynają być wydalane przez zmianę barwy na skórze. Specjaliści porównują to do żółtaczki, która mając podobne objawy wywoływana jest przez ten sam sposób. Mimo to sok marchwiowy jest zalecany dla zdrowej cery, zwłaszcza przy intensywnym opalaniu.

By: Anna D.