kreatywna reklama w internecie

Sen polifazowy

8 godzin na dobę – statystycznie mówi się, że tyle powinien przespać każdy dorosły człowiek. W dzisiejszych czasach jednak mamy coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniej ilości snu. Wynika to przede wszystkim z nienormowanego czasu pracy. Coraz częściej więc stosuje się praktykę „mniej, a efektywniej”. Doskonałym przykładem jest sen polifazowy. Warto więc dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Sen polifazowy – na czym polega?

Sen polifazowy dzieli standardowy, jednolity czas snu na kilka mniejszych cząstek czasowych. Co ważne taki system pozwala na efektywniejszy sen, a tym samym poprawę samopoczucia. Często jest bowiem tak, że w ciągu tygodnia śpimy mniej, a np. w weekend nasz organizm próbuje „nadrobić” nieprzespaną ilość godzin. Jest to o tyle niedobre, że w efekcie czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i otępiali. Sen polifazowy pozwala przede wszystkim na regularność snu. Tym samym nasze ciało będzie funkcjonować w określonym rytmie.

Rodzaje snu polifazowego

Sen polifazowy dzieli się na kilka typów.  Sen monofazowy  to inaczej standardowe 8 godzin jakie człowiek przesypia w ciągu nocy. Aktualnie w taki sposób śpi większość z nas. Kolejny przykład to sen bifazowy. Polega na  6 godzinnym nieprzerwanym śnie i dodatkowej 20 minutowej drzemki w ciągu dnia. W tym przypadku możesz też zdecydować się na 4,5 godziny nieprzerwanego snu i 1,5 godzinnej drzemki. Rodzaj Everyman  – w tym przypadku ilość nieprzerwanego snu wynosi od 1.5 do 4.5 godziny. Dodatkowo zaleca się do nawet pięciu 20 minutowych drzemek w ciągu dnia.  Same drzemki jednak uzależnione od ilości godzin przespanych w nocy. Jeszcze innym typem snu polifazowego jest dymaxion. Polega na 4 półgodzinnych drzemkach co 6 godzin. Do wyboru jest jeszcze styl uberman. Jest to 6 20 minutowych drzemek co 4 godziny.  Uberman to rodzaj najrzadziej stosowany rodzaj snu polifazowego.

Śpij regularnie i wygodnie

Regularny sen jest bardzo ważny. Podobnie jak zachowanie jego komfortu i wygody, gdzie zwłaszcza przy różnych dolegliwościach tradycyjne poduszki nie są wystarczające. Warto wtedy sięgnąć po poduszki ortopedyczne. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięczają piance z której są wykonane. Aby jednak spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane. Więcej o poduszkach ortopedycznych można przeczytać tutaj.

Dla kogo sen polifazowy?

Oczywiście są grupy, które szczególnie mogą skorzystać na śnie polifazowym. Do takich na pewno należą osoby prowadzące nienormowany czas pracy, oraz świeżo upieczone mamy, które dzięki temu mogą wypoczywać wraz ze swoimi pociechami.

By: Anna D.