kreatywna reklama w internecie

Skutki niedoboru snu

Zdrowy sen – wszyscy wiemy jak bardzo jest nam potrzebny jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. O jego ogromnym wpływie na nasz organizm może świadczyć to co dzieje się z naszym organizmem przy jego niedoborze. I tak jak początkowe objawy mogą wydawać się niepozorne, tak przy dłuższej bezsenności mogą pojawić się poważniejsze dolegliwości. Warto więc powiedzieć sobie o nich nieco więcej.

Bóle głowy to tylko początek

Zazwyczaj początkowe objawy niedoboru snu to bóle (często migrenowe) głowy, brak koncentracji, oraz drażliwość. Może też pojawić się problem z pamięcią, czy prawidłowym wysławianiem się. W ciągu dnia stajemy się też bardziej powolni.

Gorzej wyglądamy, gorzej się czujemy

Brak odpowiedniej ilości snu źle wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci, które stają się bardziej kruche i łamliwe. Szybciej łapiemy przeziębienia, gdyż zaniża się nasza odporność na infekcje. Czujemy się bardziej osłabieni, w skrajnych przypadkach może dojść do omdleń.

Bezsenność zwiększa ryzyko chorób

Niewyspani częściej chorujemy m.in. na cukrzyce, a także choroby związane z sercem i układem krążenia. Mogą też pojawić się problemy z nadciśnieniem. Niestety brak odpowiedniej ilości snu sprzyja także powstawaniu nowotworów.

Mniej charakterystyczne, a znaczące objawy

Przy niedobrze snu możemy odczuwać większe łaknienie, co sprzyja przyrostowi masy ciała. Odwrotnie może pojawić się brak apetytu, a zatem nagłe chudnięcie. Do mniej charakterystycznych objawów zalicza się również nadprodukcje moczu.

Jak z tym walczyć?

Brak zdrowego snu można zwalczać na wiele sposobów. Jest jednak prosta zasada – im bardziej naturalnie tym lepiej. Leki farmakologiczne niech więc będą ostatecznością. Warto zastąpić je ziołami. Jeszcze inną kwestią jest zachowanie odpowiedniej jakości snu poprzez odpowiednią higienę, a także dobór poduszek. Często te zwykłe nam nie wystarczają to też rano budzimy się zmęczeni i obolali. Pomóc mogą nam poduszki ortopedyczne. Więcej o zaletach ich stosowania można przeczytać tutaj.

By: Anna D.