kreatywna reklama w internecie

Jak polepszyć jakość snu gdy nie masz czasu na sen?

Jak polepszyć jakość snu gdy nie masz czasu na sen?

Dobry sen wcale nie oznacza, że trzeba mu poświęcić bardzo wiele godzin. Zbyt długie spanie nie jest korzystne dla zdrowia, dla różnych jego aspektów. Jednakże zbyt mała ilość godzin przeznaczonych na sen także nie jest niczym pozytywnym i może powodować gorsze samopoczucie oraz problemy ze zdrowiem. Jeśli śpimy zbyt krótko, jesteśmy zmęczeni, obniża nam się poziom naszej koncentracji, obniża nam się poziom naszej odporności jak również możemy mieć problemy z pamięcią oraz ze sprawnością seksualną.

Jednakże w dobie współczesnej mamy coraz więcej obowiązków zawodowych oraz domowych. Tym samym poświęcenie na sen właściwej ilości godzin granicy niemalże czasem z cudem lub po porostu nie jest możliwe. Istnieją sposoby na to, aby jednak zwiększyć efektywność swojego snu. Wielu zastanawia się nad tym jak się wyspać w krótkim czasie a są na to pewne sposoby. Znaczenie snu dla organizmu człowieka jest integralne. Powoduje on:

  • zwiększenie koncentracji, utrzymanie jej na właściwym, wysokim poziomie
  • ustabilizowanie gospodarki hormonalnej – w trakcie snu wydzielanych jest wiele ważnych hormonów
  • regeneracja wszystkich komórek ludzkiego organizmu

Zapewnienie organizmowi właściwej dla niego dawki snu pozwala zachować zdrowie, witalność oraz lepiej się skoncentrować na codziennych obowiązkach.

Jak zwiększyć efektywność snu?

Wcale nie trzeba bardzo długo spać, aby móc mówić o właściwej regeneracji, aby móc mówić o uczuciu wyspania się na co dzień. Istnieją bowiem określone techniki, które pozwalają uzyskać efektywność snu w stosunkowo krótkim czasie Między innymi do skutecznych sposobów na wysypianie się, jest postawienie na tak zwany sen polifazowy. Jest to technika polegająca na tym, iż człowiek w ciągu doby pozwala sobie na kilka, na więcej niż dwa okresy, w których udaje się na krótką drzemkę.

Ważne jest to, aby w tych zwyczajach zachować pewną regularność, aby każdego dnia stosować owe drzemki o stałych porach. W ten sposób można skutecznie przyzwyczaić organizm do takiego trybu życia, a na sen w nocy wcale nie trzeba wówczas poświęcać zwyczajowych 7 do 9 godzin. Zmiany w funkcjonowaniu człowieka powinny przebiegać powoli. Należy do tych zmian organizm przyzwyczajać. Dlatego początkowo na główną fazę snu w nocy trzeba poświęcić około 6 godzin. Wraz z następowaniem zmian, ów czas może i powinien się skracać. W całym tym procesie bardzo istotne jest to, aby zadbać o obecność fazy REM w każdym etapie snu, w każdej dobowej drzemce. Ma to istotne znaczenie, ponieważ to właśnie ta faza jest odpowiedzialna za funkcje regeneracji ludzkich komórek.

Zwiększanie efektywności snu, skracanie czasu poświęconego na sen jest elementem, który często jest wymuszony przez obowiązki. Odpowiednie techniki powodują jednak, że jest to możliwe bez znaczącej szkody dla zdrowia człowieka. Poznanie tych technik to jeszcze nie sukces. Istotne jest bowiem to, aby racjonalnie owe techniki wprowadzać w swoją codzienność, aby nie przyspieszać procesu przyzwyczajenia organizmu do nowości.

Zobacz również: Jak spać na poduszce ortopedycznej i dlaczego warto ją kupić?

By: admin