kreatywna reklama w internecie

Sposób na zakwasy

zakwasy

Chyba każdy z nas miał do czynienia z takim zjawiskiem jak zakwasy. Powszechnie uważa się, że jest ono związane ze zbyt wysokim poziomem kwasu mlekowego w mięśniach. To jednak nie jest prawda, ponieważ ów ból mięśniowy jest raczej wynikiem powstania pewnych mikrourazów w mięśniach. Zakwasy to nic innego jak zespół bólu w mięśniach, który jest nieco opóźniony. Nie powstaje bezpośrednio po wysiłku, ale jest nieco odsunięty w czasie.

Nadmierny wysiłek fizyczny

Jeśli bowiem mamy do czynienia z nadmiernym wysiłkiem, z nadmiernym obciążeniem poszczególnych tkanek, to wówczas możemy właśnie mówić o pojawieniu się zakwasów. Zjawisko zakwasów czasem może nawet utrudniać normalne poruszanie się, normalne funkcjonowanie na co dzień. Można jednakże im skutecznie przeciwdziałać. W jaki sposób? Tych sposobów jest co najmniej kilka. Na pewno warto jest zapobiegać ich powstawaniu. Przede wszystkim należy tutaj wskazywać na istotną rolę, jaką pełni rozgrzewka przed każdym treningiem.

Poszczególne partie mięśni

Właściwe rozciągnięcie poszczególnych partii mięśniowych jest tym elementem, dzięki któremu można uniknąć wystąpienia mikrourazów w mięśniach. Po właściwym rozgrzaniu, ludzkie mięśnie stają się znacznie bardziej elastyczne, a zatem jednocześnie są znacznie mniej podatne na wystąpienie mikrouszkodzeń. Bieg w miejscu, skrętoskłony, skłony czy też przysiady to proste ćwiczenia, które pozwolą na właściwą rozgrzewkę, a tym samym na uniknięcie nieprzyjemnego zjawiska zakwasów.

Zakwasy można skutecznie niwelować poprzez pływanie, które może być połączone z przebywaniem w jacuzzi oraz w saunie. Warto tutaj podkreślić to, że wizyta w saunie jest doskonałym sposobem na funkcjonowanie układu krążenia, na odporność człowieka, co ma także związek z kondycją mięśni. Innym sposobem na zakwasy, który można z powodzeniem wykorzystać w zaciszu własnego domu jest zrobienie sobie relaksującej kąpieli w wannie. Dobrze jest w tym momencie użyć także olejków eterycznych.

Jak rozluźnić mięśnie

W ten sposób możemy skutecznie rozluźnić mięśnie, pozwolić im odpocząć i wrócić do właściwego stanu. To, na co stawia wiele osób, to masaż. Może być to oczywiście masaż profesjonalny wykonany przez osobę mającą stosowne doświadczenie. Można jednakże bazować również na jakimkolwiek masażu wykonywanym przez osobę nie będącą profesjonalistą w tym zakresie. Taki rodzaj masażu także może być bardzo przyjemny, może działać łagodząco, kojąco, może rozluźniać. Nie można nie wskazać także na stosowanie odpowiedniej diety. Należy bowiem pamiętać o tym, że obecność protein w diecie może spowodować, iż nasz organizm, a zatem także i nasze mięśnie będą znacznie szybciej się regenerować po wysiłku.

Dobra dieta może więc spowodować, że zjawisko zakwasów będzie nam znacznie bardziej obce lub też nie będzie ono zbyt dokuczliwe. Istnieje bardzo wiele skutecznych sposobów na to, aby móc skutecznie radzić sobie ze zjawiskiem zakwasów po treningu. Najważniejsze jest to, aby znaleźć dla siebie taki sposób, który dla nas samych będzie odpowiedni, który będzie bardzo skutecznym ukojeniem dla mięśni.

By: Aneta R.