kreatywna reklama w internecie

Rwa kulszowa

rwa kulszowa

Rwa kulszowa to choroba, która atakuje niespodziewanie, nie pozwala człowiekowi wyjść z łóżka, unieruchamia, a zjawia się nawet po zwykłym kichnięciu. Co więcej, może ona nawracać i bardzo często z taką sytuacją dana osoba ma właśnie do czynienia. Rwa kulszowa jest schorzeniem, które równocześnie też nazywane jest korzonkami. Czym jednakże jest owa rwa kulszowa, jakie ma podłoże, skąd się bierze i czy można jej zapobiec? Ponadto powstaje pytanie co robić w momencie, gdy mamy do czynienia z jej atakiem?

Atak rwy kulszowej

Rwa kulszowa to choroba wynikająca z bardzo dużego nacisku na nerw kulszowy. Jest to nerw, który umiejscowiony jest w nodze, przechodzi od uda, aż do łydki. Jeśli następuje zbyt duży jego ucisk, mamy do czynienia z bardzo silnym bólem, z uczuciem drętwienia nóg, z mrowieniem. Ból doskwiera na skutek ucisku nerwu jak również na skutek tego, że krążek międzykręgowy jest uszkodzony. Nerw kulszowy ma zbyt małą przestrzeń do tego, aby móc swobodnie pracować. Warto dodać, że owa przestrzeń stale się zmniejsza wraz z upływem czasu i wraz z każdym kolejnym atakiem rwy kulszowej. Warto także podkreślić, że w niektórych przypadkach może dochodzić do utraty władności nad niektórymi funkcjami mięśni, może nastąpić niedowład niektórych mięśni. Przykładem może być brak pełnej kontroli nad stopą podczas chodzenia – może ona uciekać. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? Na pewno bardzo istotnym elementem jest pełna świadomość tego, że owa sytuacja nie ulegnie poprawie sama w sobie. Nie można żyć na pełnych obrotach, nie oszczędzać się i jednocześnie też liczyć na to, że nie nastąpi kolejny z ataków rwy kulszowej.

Jak poradzić sobie z atakiem?

Najgorszą z pozycji jest w tym momencie pozycja siedząca. Tym samym jeśli ktoś pracuje w tej pozycji, jeśli wiele godzin w niej spędza, to ryzyko wystąpienia kolejnego ataku rwy kulszowej znacząco się zwiększa. Poza tym również brak aktywności fizycznej jest tutaj przyczyną do zwiększenia owego ryzyka. Nie każdy rodzaj aktywności przy rwie kulszowej jest wskazany, ponieważ jeśli mówimy przykładowo o bieganiu, to tego rodzaju sportu należy raczej unikać. Bardzo wskazane będzie natomiast pływanie lub też jazda na rowerze. Rwa kulszowa to dolegliwość bardzo bolesna. Istotnym elementem jest codzienne wykonywanie ćwiczeń mających na celu odciążyć kręgosłup, a zwłaszcza w jego dolnych okolicach. Poza tym również bardzo ważnym elementem jest stosowanie specjalistycznych poduszek do siedzenia wywołujących tak zwane dynamiczne siedzenie.

W niektórych przypadkach nerw kulszowy ma jednakże tak małą przestrzeń, w której się znajduje, że jedynym rozsądny rozwiązaniem staje się wykonanie stosownego zabiegu, wykonanie operacji, która oczywiście jest związana z pewnym ryzykiem. Niemniej jednak najbardziej istotna jest właściwa profilaktyka w życiu codziennym, która umożliwi uniknięcie kolejnych ataków rwy kulszowej. Może ona dotknąć stosunkowo młodych ludzi i z taką sytuacją mamy coraz częściej do czynienia. Ma to swoje uwarunkowanie w stylu życia młodych ludzi, w trybie życia i pracy. Mówiąc o rwie kulszowej, warto jest wskazać na to, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie sytuacjom, w których może dochodzić do ataku rwy kulszowej. Mowa jest nie tylko o samej rwie kulszowej, ale jednocześnie też należy wskazać na inne choroby związane z kręgosłupem, o właściwej dbałości o kręgosłup. Stosowanie poduszek medycznych, ruch fizyczny to elementy, których nie można nie docenić, które dla zdrowia każdego kręgosłupa jest czymś kluczowym.

By: Aneta R.