kreatywna reklama w internecie

Opakowania próżniowe do przechowywania żywności

Opakowania próżniowe do przechowywania żywności

Przechowywanie żywności w opakowaniach próżniowych powoli staje się nie tyle modą co koniecznością. Cena żywności rośnie, a my staramy się marnować jej jak najmniej.

Patrząc na dzisiejsze realia, wydajemy na żywność więcej pieniędzy, ale za to kupujemy jej mniej. Ponieważ wcześniej byliśmy w stanie wydać przykładowo 10 zł i kupić znacznie więcej niż obecnie, gdy wydamy te same pieniądze na to samo jedzenie. Dlatego modą co koniecznością stało się inwestowanie w opakowania próżniowe do przechowywania żywności. Być może są one odpowiedzią na to by tej żywności nie marnować za dużo, gdyż na świecie jest wiele osób głodujących, którym wyrzucana przez ludzi żywność by się przydała.

Opakowania tradycyjne a opakowania próżniowe

Społeczność ludzka posiada tendencję kupowania żywności ”na zapas”. Jednak nie zdają oni sobie sprawy z tego, iż większość zakupionej żywności może się po prostu zepsuć, bo nie zostanie zjedzona i musi zostać zwyczajnie wyrzucona. A przecież przydałaby się ona komuś innemu. Jednakże, tylko niektórzy korzystają z opakowań do przechowywania pożywienia, a tym samym wydłużają ich okres przydatności. Ludzie często wykorzystują opakowania plastikowe czy stosują folie aluminiowe, bo są tanie i praktyczne. Jednak w takich tradycyjnych opakowaniach czy foliach, żywność, którą przechowujemy cały czas ma kontakt z tlenem, przez co zmniejszona tylko temperatura w lodówce wpływa na wydłużenie czasu świeżości pożywienia. Jak zatem temu zaradzić, by zwiększyć okres przydatności produktów? Odpowiedzią na to stają się opakowania próżniowe, które przeznaczone są do przechowywania żywności, dla której zalecana jest ochrona przed wilgocią i powietrzem. Przechowywanie w takich opakowania produktów żywnościowych, w warunkach próżniowych, pozwala nawet na 5 – krotne wydłużenie świeżości produktów z zachowaniem ich smaku i aromatu.

Zastosowanie opakowań próżniowych

Aby w naszych domach zachować świeżość i aromat produktów żywnościowych, które kupujemy, i które mają dla nas znaczenie, możemy wykorzystać do tego celu pojemniki próżniowe. Najlepiej nadają się one dla świeżych owoców czy warzyw, jak również ryb wędzonych czy surowych. W pojemnikach możemy także przechowywać mięso, drób, jaja czy wędliny. Opakowania próżniowe idealnie nadają się do przechowywania serów i serków. Stanowią również idealne miejsce dla suchej i suszonej żywności takich produktów, jak ciastka, cukierki, czekolady, orzechy, a także suszone owoce, herbata, kawa oraz makaron, płatki zbożowe. Przykładowo, przechowując standardowo w lodówce np. wołowinę, jej czas przydatności sięga 4 dni, a tak w pojemniku próżniowym okres przydatności wydłuża się nawet do 40 dni. Natomiast przechowując standardowo ciasto i ciasteczka, musimy je zjeść w ciągu 3 dni, a przechowując je w pojemniku próżniowym, możemy je spożyć w ciągu 12 miesięcy. Ze względu na ich wszechstronne zastosowanie, oprócz przechowywania żywności możemy także przechowywać leki czy kosmetyki. Wielkość opakowań jest różna i dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Działanie opakowań próżniowych

Wiadomo, że przechowywanie produktów żywnościowych w tych opakowaniach należy brać orientacyjnie, ponieważ w głównej mierze to od składu i jakości zależy ważność produktu. Żywność w warunkach próżniowych pozbywa się tlenu, lecz mogą rozwijać się inne bakterie. Jak to działa? Otóż, wystarczy, że wypełnimy pojemnik produktami do poziomu 15 – 20 mm od górnej krawędzi opakowania. Następnie nakładamy pokrywę i przykładamy pompkę do zaworu pod kątem 90 stopni. Na sam koniec wykonujemy kilka ruchów pompką, aż do uzyskania oporu. Wtedy otrzymujemy pewność, iż zamknięta żywność nie posiada dostępu powietrza, a także bakterii. Cały proces trwa zaledwie kilka chwil, a my możemy cieszyć się świeżością i aromatem.

Reasumując, warto jest się zastanowić nad tym, czy posiadanie takich opakowań w swoim gospodarstwie domowym ma sens. Z pewnością pozwolą one nam dłużej cieszyć się świeżą żywnością, lecz także pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze. A wiemy przecież, że pieniędzy i żywności zawsze brakuje.

Zobacz ofertę na pudełka z nadrukiem.

By: admin