kreatywna reklama w internecie

Białko w diecie dziecka

dieta

Białko jest podstawowym materiałem budulcowym każdego organizmu, jest niezbędne do funkcjonowania, do tego, aby móc się rozwijać w zdrowy sposób, aby móc rosnąć. Dlatego też właśnie białko ma szczególne znaczenie w diecie małych dzieci. W przypadku noworodków białko jest im dostarczane wraz z mlekiem matki, a więc nie musimy się o nie martwić, ale w momencie odstawienia od piersi musimy już zadbać o to, aby białko w odpowiedniej ilości oraz w odpowiedniej jakości znalazło się w diecie naszego malucha. Białko jest niezbędne do prawidłowego rozwoju fizycznego oraz intelektualnego, jest niezbędne do właściwego ukształtowania układu immunologicznego, jest niezbędne, aby móc dobrze i zdrowo funkcjonować.

Dziecko a białko

Zapotrzebowanie na białko w przypadku dziecka w wieku do sześciu miesięcy wynosi 10 gram na dobę, a następnie w drugim półroczu po urodzeniu wzrasta do 14 gram. Głównym źródłem białka jest oczywiście mleko matki, a po ukończeniu pół roku mleko kupowane w sklepie. Poza tym po sześciu miesiącach w menu malucha znajdują się także inne produkty, jak chociażby delikatne rodzaje mięsa, delikatne ryby, żółtko jaj jak również różne kaszki zbożowo-mleczne. Zbyt duża jak i zbyt mała ilość białka podawanego małym dzieciom może mieć bardzo groźne dla nich skutki. Póki dziecko posila się mlekiem matki, nie musimy się martwić o właściwą ilość białka, gdyż jest ono po prostu optymalne. Jednakże gdy dziecko jest odstawiane od piersi matki, to już musimy większą uwagę przyłożyć do tego, jak dawkowane jest dziecku białko w spożywanych posiłkach. Nie może być go zbyt mało, ponieważ wówczas zahamujemy rozwój fizyczny oraz intelektualny naszego dziecka.

Za dużo czy za mało?

Jednocześnie też owego białka nie może być aż nadto, ponieważ będzie się to wiązało z nadmiernym obciążeniem wątroby oraz nerek, a poza tym też zbyt duża ilość podawanego dzieciom białka, to znacznie większe ryzyko wystąpienia zjawiska nadwagi oraz otyłości. Podając dziecku mleko modyfikowane, powinniśmy szczególną uwagę przyłożyć do tego, aby robić to zgodnie z tabelą żywienia dzieci. W przeciwnym przypadku możemy podawać dzieciakowi nieodpowiednią ilość białka, co oczywiście wiąże się z problemami zdrowotnymi. Białko w diecie małych dzieci odgrywa znacznie ważniejszą rolę niż ma to miejsce w odniesieniu osób dorosłych. Jeżeli bowiem nie zadbamy o prawidłowy rozwój naszych maluchów, to w przyszłości będzie im bardzo trudno nadrobić stracony czas, będzie im trudno nadrobić to, co zostało utracone w wyniku błędów popełnionych przez ich rodziców.

By: Bartek M.