kreatywna reklama w internecie

Środki ochrony roślin – naturalne i chemiczne

Środki ochrony roślin - naturalne i chemiczne

Sama nazwa środków ochrony roślin wskazuje na to, że mamy do czynienia z produktami, które mają na celu prawidłowy wzrost określonych roślin bez żadnych negatywnych skutków. Jednakże rzeczywistość nie jest aż tak różowa. Mówiąc o środkach ochrony roślin, mamy zasadniczo na myśli różne preparaty, dzięki którym dane rośliny nie są atakowane przez różnego rodzaju pasożyty, nie mamy do czynienia z ich niszczeniem.

Jeśli spojrzymy na pojęcie środków ochrony roślin od strony międzynarodowego nazewnictwa, to mamy do czynienia z pestycydami. Nikomu z nas owa nazwa na pewno nie kojarzy się w sposób pozytywny, aczkolwiek musimy jasno zaznaczyć, że nie wszystkie środki ochrony roślin są zaliczane do grupy pestycydów.

Negatywnie oddziałujące pestycydy

W naszym kraju większość owych środków na pewno nie może być zaliczana do grupy pestycydów. Ponadto również musimy powiedzieć, że w naszym kraju mamy do czynienia z całym szeregiem środków ochrony roślin, których stosowanie jest po prostu zabronione. Sama ochrona przed działaniem szkodników, pasożytów to nie wszystko. Chodzi bowiem ostatecznie również o to, aby dane rośliny nie były zaatakowane przez pasożyty, ale także o to, aby owe rośliny, jeśli są to rośliny jadalne, nie miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Podobnie można mówić o środkach ochronnych stosowanych do ochrony roślin pastewnych. Chodzi bowiem o to, aby nie miały one negatywnego wpływu na zwierzęta spożywające dane rośliny, gdyż w następstwie owego negatywnego wpływu moglibyśmy następnie mówić negatywnym wpływie spożywania mięsa owych zwierząt przez człowieka. W naszym kraju mamy zatem do czynienia z bardzo konkretną listą substancji, które są zabronione do stosowania w charakterze środków ochrony roślin.

Mowa jest między innymi o takich substancjach, jak chociażby fungicydy, herbicydy, insektycydy fosforanoorganiczne, insektycydy pyretroidowe, insektycydy chloroorganiczne, fumiganty, rodentycydy oraz metale i ich pochodne.

Nowe pestycydy i środki ochrony roślin

Ta lista się oczywiście zmienia i zmieniać się powinna, ponieważ na naszym rynku mamy co rusz do czynienia z pojawianiem się produktów nowych, których oddziaływanie na rośliny nie będzie tylko i wyłącznie pozytywne. Środki ochrony roślin są nam jak najbardziej potrzebne, ponieważ to, co spożywamy, powinno być w odpowiedni sposób chronione.

Jednakże owa ochrona powinna być zorganizowana we właściwy sposób i nie powinniśmy sięgać do tych środków ochrony roślin, które w jakikolwiek sposób mogą nam zaszkodzić. Dotyczy to w szczególności osób, które dysponują bardzo rozbudowanym gospodarstwem, które zajmują się produkcją żywności na masową skalę, gdyż w ich przypadku stosowanie środków ochrony roślin ma na pewno bardzo szczególne znaczenie.

Nie oznacza to oczywiście, że ci, którzy stosują środki ochrony roślin w swoich małych, przydomowych ogródkach, mogą sięgać po cokolwiek, po dowolny preparat, gdyż również i w tym przypadku należy zastosować coś, co będzie skuteczne w zwalczaniu pasożytów, a jednocześnie też nie spowoduje negatywnego wpływu na owe rośliny.

By: admin