kreatywna reklama w internecie

Ból, jak sobie z nim radzić?

ból

Ból to coś, czego zasadniczo każdy woli uniknąć. Jednakże tak naprawdę ów ból należy traktować jako coś bardzo pozytywnego. Ból jest bowiem zjawiskiem, które informuje człowieka o jakimś stanie zapalnym, o jakiejś niebezpiecznej sytuacji zdrowotnej. Brak odczuwania bólu jest zjawiskiem niebezpiecznym, ponieważ może spowodować to, iż człowiek sam mógłby sobie krzywdę zrobić. Oczywiście bólu nie należy postrzegać tylko i wyłącznie w taki sposób. Jest to bowiem sygnał dla człowieka, iż coś jest nie w porządku.

Próg bólu

Każdy człowiek ma pewien odczuwalny próg bólu. U każdego człowieka ów próg jest ustawiony nieco inaczej. Z bólem można i należy walczyć. Jeśli bowiem ból trwa zbyt długo, to możemy mieć do czynienia z totalnym rozregulowaniem organizmu, może stać się powodem wystąpienia depresji. Tym samym wedle przyjętej nomenklatury, ból jest obecnie uznawany za jednostkę chorobową. Co więcej, obecnie mamy do czynienia z funkcjonowaniem specjalistycznych poradni bólu. Aż jedna trzecia Polaków ma problem z chronicznie nawracającym bólem i tym samym poddaje się leczeniu bólu. Ból może być dla człowieka pewnym sprzymierzeńcem jeśli oczywiście jest to ból o niewielkim nasileniu, jeśli nie trwa on zbyt długo. W każdym innym przypadku nie będzie on niczym pożądanym.

Ból towarzyszy nam bardzo często. Można go skwalifikować jako mocny, słaby czy średni. Z całą pewnością jednak ból znany jest nam od zarania dziejów. Warto więc zadać pytanie, czy ból zawsze świadczy o schorzeniu? Okazuje się, że nie. Istnieje wiele rodzajów bóli, które wynikają po prostu ze stresu, czy przemęczenia. W tym momencie na ogół wystarczy trochę odpoczynku, a z całą pewnością wszystko wróci do normy. Niestety wiele rodzaju bólu może świadczyć o bardzo poważnych chorobach.

Rodzaje bólu

Warto również nadmienić, iż mamy do czynienia z różnymi rodzajami owego bólu. Jednym z rodzajów jest ból ostry. Jego podstawową cechą jest to, iż trwa on stosunkowo krótko, ale jest on dosyć mocno nasilony. Taki ból zazwyczaj nawraca i zmusza daną osobę do tego, aby wnikliwie poszukiwać faktycznej przyczyny, która za takim bólem się kryje. Ból przewlekły, czyli inaczej mówiąc ból chroniczny jest zjawiskiem bardzo trudnym do wytrzymania. Mamy tutaj do czynienia z bólem, którego nasilenie nie jest zbyt duże, ale trwa on niemalże przez cały czas, a okres jego trwania może dochodzić nawet do trzech miesięcy i dłużej. Tym samym poszukiwanie przyczyn wystąpienia takiego bólu jest czymś nieodzownym i czymś koniecznym.

Każdy ma swoją własną wytrzymałość na ból. Określa się ją w pewnej skali. Jeśli ktoś w skali 10 punktowej określa swój ból na powyżej 5, to powinien zasięgnąć on rady anestezjologa, który w polskich warunkach jest najlepszym specjalistą w zakresie leczenia bólu. Podstawową metodą walki z bólem jest oczywiście stosowanie tabletek przeciwbólowych. Jednakże nie należy ich stosować zbyt długo, ponieważ mają negatywny wpływ na inne narządy w organizmie. Należy zatem sięgnąć po inne znane metody walki z bólem.

By: Aneta R.