kreatywna reklama w internecie

Sport, a ludzka psychika

sport a psychika

Ludzka psychika tak  naprawdę jest niezbadana. Wiele jednakże na jej temat wiemy i tym samym możemy podejmować działania mające na celu uzyskiwanie pozytywnych efektów. Mówiąc o ludzkiej psychice, chcemy w sposób szczególny wskazać na taki aspekt, jakim jest uprawianie sportu. W jaki sposób sport, rekreacja, aktywność fizyczna może wpływać na ludzką psychikę? Na tenże temat powiedziano już wiele, przeprowadzono wiele badań. Wnioski nasuwają się same. Sport ma bardzo korzystny wpływ na ludzką psychikę.

Aktywność a stres

Na pewno osoby aktywne fizyczne znacznie lepiej radzą sobie ze stresem. Jak wynika z przeprowadzonych badań, osoby uprawiające sport mają znacznie niższy poziom kortyzolu, który przecież uważany jest za jeden z hormonów stresu. Poza tym zauważono, że osoby aktywne fizycznie mają znacznie bardziej rozwinięte funkcje poznawcze. Sport w codzienności to bardzo ważny aspekt wpływający na ludzką psychikę. Wszelkiego rodzaju obniżenia nastroju, złe samopoczucie może być znacząco zniwelowane właśnie poprzez aktywność fizyczną. Istotnym elementem jest to, że aktywność fizyczna nie musi nosić znamion wysiłku ponad miarę, ale wystarczy lekka jego forma, która jednak jest regularna.

W trakcie wysiłku fizycznego mamy do czynienia z wydzielaniem się zwiększonej ilości endorfin, a to właśnie one w bardzo dużym stopniu decydują o naszym nastroju, o naszej psychice. Aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie dla ludzkiej psychiki, a więc tym samym nie chodzi tylko i wyłącznie o aspekty fizyczne.

By: Aneta R.