Hazard – z pewnością z tym określeniem przeciętnie mogą kojarzyć się zakłady bukmacherskie. Nic dziwnego, gdyż nagrodą w większości przypadków są spore stawki. Jeśli chodzi o samą formę tego typu zakładów to na przestrzeni lat uległa ona nieco zmianie. Aktualnie większość odbywa się w trybie online, a nie na popularnej kiedyś tablicy. Warto jednak wiedzieć, które zakłady bukmacherskie nie są przestępstwem. Wiele osób pyta również, czy zakłady bukmacherskie w Polsce są legalne. My postanowiliśmy nieco więcej powiedzieć o tym jak rozpoznać legalnego bukmachera w naszym kraju.
Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce
Bo warto zaznaczyć jakie warunki muszą spełniać zakłady bukmacherskie, by były legalne. Tu warunkiem są dostawcy posiadający licencje upoważniające do prowadzenia działalności na terenie całej Polski. Jest to jeden z podpunktów ustawy z 19 listopada 2009 roku. Od kwietnia tego roku ustawa ta działa na nieco zmodyfikowanych regułach. Prowadzenie własnej działalności bukmacherskiej wiąże się z dość znaczącymi kosztami, czego dowodem jest chociażby aż 12% podatek od większości obstawianych zakładów z którym musi liczyć się polski bukmacher. Ponadto bukmacherzy w Polsce muszą posiadać określone koncesje.
O karach i konsekwencjach nielegalnych bukmacherów
Wyżej powiedzieliśmy sobie o legalnych bukmacherach, a jak wygląda sprawa nielegalnych zakładów bukmacherskich? Podstawowym błędem jest nie posiadanie wspomnianych koncesji. Ważną, a zarazem kluczową rolę w tej kwestii mogą odegrać bukmacherzy z zagranicy, którym poświęca się sporo miejsca w mediach. Wielu Brytyjskich bukmacherów z powodzeniem szuka biznesu w naszym kraju. Jeżeli jednak nie posiadają oni licencji w swoim kraju to prowadząc zakłady w Polsce będą za to karani. Ciekawie sytuacja przedstawia się w przypadku bukmacherów z Malty – im bowiem taka opcja w ogóle nie przeszkadza.
Jeśli chodzi o kary zakładów bukmacherskich w Polsce to są to przede wszystkim kary pieniężne – tzw. mandaty. Co więcej kwota takiego mandatu może wynieść nawet 740 tysięcy złotych. Nielegalni bukmacherzy decydują się na taki krok ze względu na uniknięcie wyżej wspomnianego 12% podatku. Biorąc jednak pod uwagę hipotetyczną karę tego typu manewr nie jest raczej opłacalny.
Nielegalni bukmacherzy – jak ich rozpoznać?
Wyżej wspomnieliśmy o koniecznych koncesjach, jednak Polski bukmacher musi mieć także siedzibę w naszym kraju. A samego nielegalnego bukmachera można rozpoznać w prosty sposób – mianowicie po końcówce adresu strony internetowej zakładów. Legalna strona zawsze będzie miała końcówkę pl, nielegalna zaś końcówkę com.
Dobrze obstawić – punkt pierwszy
Warto podkreślić, że zakłady bukmacherskie w Polsce cieszą się sporą popularnością. Szczególnie jeśli chodzi o piłkę nożną, w tym Ligę Europejską. W związku z tym jeżeli mamy spotkania z cyklu El Clasico to możemy spodziewać się nie tylko dużych emocji, ale i stawek. Samo bukmacherzy tworząc zakłady doskonale są przygotowani nie tylko względem samych drużyn, ale i statystyk na podstawie których określają dane kwoty.